Udostępnij

Korea Południowa zapowiada neutralność dla klimatu do 2050 roku

02.11.2020

Po podobnych deklaracjach ze strony władz Chin i Japonii, swoje ambicje klimatyczne ogłosiła Korea Południowa. Prezydent kraju zapowiedział w przemówieniu w parlamencie, że kraj osiągnie neutralność dla klimatu do 2050 roku. Energetyka konwencjonalna ma zostać zastąpiona źródłami odnawialnymi.

„Do 2050 roku osiągniemy neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, podejmując działania w związku ze zmianami klimatycznymi” – powiedział prezydent Moon Jae-in w przemówieniu do parlamentu. „Zastąpimy emisyjną energetykę źródłami odnawialnymi, tworząc nowe rynki, branże oraz miejsca pracy” – podkreślił prezydent Korei Południowej.

Wcześniej podobne ambicje ogłosiły Chiny i Japonia. W przypadku Państwa Środka zapowiedziany cel dotyczy szczytu emisyjności przed 2030 rokiem, a następnie dążenia do neutralności klimatycznej do 2060 roku. Japonia deklaruje natomiast zakończenie transformacji dekadę wcześniej.

[Więcej na temat chińskiej polityki informowaliśmy tutaj, natomiast japońskiej – tutaj.]

„Z zadowoleniem przyjmuję deklarację prezydenta Moona o dążeniu [kraju] do zerowej emisji netto do 2050 roku” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Według danych Global Carbon Project, w 2018 roku Korea Południowa była ósmym największym emitentem dwutlenku węgla na świecie (0,66 miliarda ton CO2). Obecnie energetyka kraju opiera się w ok. 40 proc. na ropie naftowej i w blisko 30 proc. na węglu – wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). Reszta energii jest dostarczana przez elektrownie gazowe i jądrowe, ze śladowym udziałem źródeł odnawialnych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Sean Pavone

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.