Udostępnij

Energetyka odnawialna rozwija się w rekordowym tempie pomimo pandemii

12.11.2020

Niemal 90 proc. nowych mocy zainstalowanych w światowej energetyce w 2020 roku będą stanowić źródła odnawialne – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). W 2021 roku przyrost OZE ma być najszybszy od 6 lat.

W najnowszym raporcie IEA podkreślono, że wzrost mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej – wiatrowej, słonecznej i wodnej – wyniesie w tym roku niemal 200 gigawatów. Stanowi to 90 proc. łącznego przyrostu mocy w energetyce światowej.

Przyczyn szybkiego tempa rozwoju OZE autorzy dokumentu upatrują w popycie generowanym przez Chiny i Stany Zjednoczone: w obydwu krajach łączny przyrost mocy w energetyce słonecznej i wiatrowej będzie wyższy o 30 proc. niż przed rokiem. Z analiz wynika, że jedną z przyczyn wzrostu stanowią kończące się programy zachęt do inwestycji, co do których nie było pewności, czy i w jakim stopniu będą kontynuowane.

Czytaj także: Kolejny kraj zapowiada neutralność dla klimatu do 2050 roku

Z prognoz agencji wynika ponadto, że przyszły rok będzie jeszcze bardziej owocny dla energetyki odnawialnej, a to za sprawą opóźnień w realizowanych inwestycjach, spowodowanych pandemią koronawirusa. Głównym motorem rozwoju OZE ma być wówczas Unia Europejska i Indie, przyczyniając się do największego przyrostu mocy od 2015 roku. Pierwsze skrzypce grać będą jednak Indie, które – według prognoz IEA – mają szansę podwoić tegoroczny wzrost w energetyce odnawialnej.

W dalszej perspektywie, tj. po 2022 roku, kluczowe dla rozwoju OZE będą decyzje polityczne, m.in. nowej administracji w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Pierwsze komentarze po wygranej Joe Bidena. “Powrót USA do gry o klimat jest bardzo ważny”

„Odnawialne źródła energii są odporne na kryzys związany z COVID-19, ale nie na niepewność polityczną” – powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. „Rządy mogą rozwiązać ten problem, przyczyniając się do trwałego ożywienia i przyspieszenia przejścia na czystą energię. Na przykład w USA, jeśli proponowana polityka przyszłej administracji zostanie wdrożona, może ona doprowadzić do gwałtownego rozwoju fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, przyczyniając się do szybszej dekarbonizacji sektora energetycznego” – podkreśla dr Birol.

_

Z całością raportu IEA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/RossHelen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.