Udostępnij

Strażnik Puszczy Białowieskiej walczy o rozgłos w Europie. „Symbol siły i potęgi”

20.02.2022

Do końca lutego Europejczycy wybierają najciekawsze drzewo swojego kontynentu w 2022 roku. W internetowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku bierze udział szesnaście okazów, które zwyciężyły wcześniej w swoich krajach. Polskę w tym roku reprezentuje 400-letni Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. 

Polska już trzykrotnie stawała na podium europejskiego konkursu. O tym, które drzewo wygra, decydują internauci poprzez głosowanie TUTAJ.

Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej znajduje się w Przybudkach (gmina Narew w woj. podlaskim). Legenda głosi, że zostawiono go tam, żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. Dzisiaj ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Puszczańskich Olbrzymów – symbol siły i potęgi. Od lat zachwyca swoim pięknem, jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników, a także atrakcją dla turystów z Polski i zagranicy. 

Symbol ratowania puszczy przed zasiekami i murami

W polskim konkursie, organizowanym przez Klub Gaja, Dąb Dunin zdobył blisko 7,5 tysiąca głosów internautów i zapewnił sobie zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2021. Jak komentuje szef klubu Jacek Bożek, głosowanie na Dunina w europejskiej edycji ma znaczenie nie tylko symboliczne.

– Ten niezwykły, chroniony od setek lat las, na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony. Głosujmy tam, gdzie to możliwe, mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym co tracimy nie przyszła zbyt późno – podkreśla Bożek.

 class=
Dunin Nocą / Klub Gaja

Wśród kontrkandydatów polskiego dębu do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022 znalazły się ulubione drzewa mieszkańców szesnastu krajów. Wszystkie łączą niezwykłe historie i fakt, że stanowią ważną część lokalnego życia i dumę mieszkańców. 

Czytaj również: Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium [ZDJĘCIA]

Fascynujące opowieści z całej Europy

Mamutowiec z Chorwacji jest jednym z najstarszych w Europie, a mamutowiec z Belgii został opisany nawet w komiksie. Śpiewająca lipa z Czech podobno skrywa zakazane psalmy z XVII wieku. Majestatyczna Sosna Królewska z Estonii wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu. Lipa Tilia z Holandii jest także pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie, gdzie ponad trzy tysiące obserwujących ogląda jej podróż przez pory roku.

 class=
Holenderska lipa ma własne konto na instagramie!

Płaczące sofory japońskie Teatru Csokonai w Debreczynie stanowią lokalną ciekawostkę na Węgrzech, a Wiekowy Wielki Dąb z Łotwy przypomina wszystkim, że ten kraj ma drugie co do wielkości zagęszczenie wielkich drzew w Europie. Włoski “Kasztan stu koni” jak głosi legenda, schronił przed burzą samą królową Joannę Aragońską. 

Z kolei rosyjski dąb związany jest z osobą wielkiego pisarza Iwana Siergiejewicza Turgieniewa. Słowacki płaczący dąb “Parasol z Wysokich Tatr”, to symbol Starego Smokowca, którym opiekują się ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Hiszpańskie Drzewo Wolności było świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo w 1856 roku – rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo.

Zjednoczone Królestwo reprezentuje Pochylony głóg w Kippford – samotne drzewo strzegące smaganej wiatrem plaży na szkockim wybrzeżu. Bułgarski dąb Kolyo nosi imię właściciela pola, na którym rośnie. Francuski 300-letni kasztan jadalny przez lata był samotnym drzewem rosnącym na środku łąki, a dziś to bardzo popularne drzewo miejskie. Portugalski “Wielki dąb korkowy” wszystkich zaskakuje swoją średnicą korony.

Zdjęcia i historie wszystkich finalistów znajdziecie TUTAJ. 

Po co taki konkurs? 

Dzięki konkursowi Europejskie Drzewo Roku możemy poznać i zobaczyć niezwykłe skarby przyrody, kultury i historii naszego kontynentu. Głosowanie trwa przez cały luty, ale zwycięzcę poznamy dopiero 22 marca, gdyż ostatni tydzień głosowania jest tajny. 

– W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim. Które miejsce zdobędziemy w tym roku zależy tylko od naszych głosów – wylicza Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu jedenastu lat konkurs zgromadził ponad 1100 drzew – świadków naszej europejskiej historii; ponad 1100 lokalnych społeczności, dumnych ze swoich skarbów przyrody; a także ponad trzy miliony miłośników drzew na całym świecie.

Czytaj również: Martwe prawo to martwe drzewa. Dlatego kluczowe są cztery kwestie

Źródło: Klub Gaja

Zdjęcia: Zofia Eliza Szewczyk/Tomasz Arciszewski/Tomasz Kamiński

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.