Udostępnij

Piekielny skwar w Europie. Ponad 1000 ofiar. Realizuje się alarmistyczna prognoza na 2050

18.07.2022

Przez Europę przechodzi fala upałów, w której temperatury przekraczają 40 stopni. W Portugalii odnotowano rekordowe 47 stopni Celsjusza. Madryt „zaliczył” najgorętszą noc w historii. Temperatura przekroczyła.. 26 stopni. We Francji płoną lasy. W Wielkiej Brytanii zrealizowała się alarmistyczna prognoza sprzed dwóch lat, która miała ostrzegać, jak źle będzie w… 2050 roku.

Kraje półwyspu Iberyjskiego donoszą o setkach ofiar upałów. Umierają głównie ludzie starsi i o słabszym stanie zdrowia, których organizmy nie wytrzymują tak wysokich temperatur. W Portugalii, Hiszpanii i Francji płoną także lasy. Pożarom sprzyja susza. A władze ewakuują mieszkańców.

Fale upałów nie są anomalią. To nowa normalność, której źródłem są zmiany klimatyczne.

Fala upałów 2022: W tydzień 659 ofiar upałów w Portugalii

W Portugalii w tym roku rekordy temperatur pękają jak bańki mydlane. Z kolejnych miast dochodzą informacje o tym, że tegoroczna temperatura jest najwyższa w historii. Prawdopodobnie – odczyt wymaga jeszcze oficjalnego potwierdzenia, co zwykle zajmuje chwilę – ustanowiony zostanie nowy rekord dla kraju. Wyniesie 47 stopni. Tyle wskazały termometry w Pinhão na północy Portugalii 14 lipca.

Temperatury są tak wysokie, że ludzie ich nie wytrzymują. Po pierwszym tygodniu fali upałów portugalskie ministerstwo zdrowia informowało, że gorąco zabiło 238 osób. W sobotę podano – informuje Reuters – dane za kolejny tydzień. Ofiar było 659. Tylko w czwartek upał zabił 440 ludzi. Umierają przede wszystkim osoby starsze, których organizmy nie radzą sobie z takimi temperaturami.

Gorącu towarzyszą również pożary. W ubiegłym tygodniu płonęło około 15 tys. hektarów lasu. Setki osób trzeba było ewakuować z domów. Ogień roznosi się szybko, bo od wielu tygodni panuje susza. Pod koniec czerwca rejestrowano ją na 96 proc. powierzchni kraju. Często w ostrej formie. Łatwo o paliwo dla pożarów. Od początku roku w Portugalii spłonęło już 40 tys. hektarów lasu. Kilka razy więcej niż zwykle.

Ekstremalne upały mają teraz nieco odpuścić. Ale temperatury nadal będą wysokie.

Rekordowo gorąca noc w Madrycie

Także Hiszpania skwierczy w upale. Już trzy dni temu informowano, że z gorąca zmarły co najmniej 322 osoby. Temperatury osiągnęły poziom 46 stopni Celsjusza. Bardzo wysokie są także w nocy. Między innymi w Madrycie zarejestrowano najgorętszą noc w historii. Było ponad 26 stopni Celsjusza.

Ofiar będzie jednak prawdopodobnie więcej, ponieważ temperatury utrzymują się blisko 40 stopni Celsjusza, a upał ma wprawdzie nieco zelżeć, ale wciąż być – jak informują meteorolodzy – „anormalny”. Prognozy dla Madrytu pokazują, że mieszkańców czekają jeszcze dwa tygodnie z temperaturami w okolicach 36-38 stopni Celsjusza.

W Hiszpanii, tak jak w Portugalii, płoną lasy, a pożary znajdują suche paliwo. Jest to bowiem druga fala upałów w tym kraju w ciągu miesiąca, ale nie pierwsza w 2022 r. Poprzednia przyszła zaskakująco wcześnie, bo w czerwcu. Trwała tydzień. Powiązano z nią ponad 800 zgonów, a palące słońce wysuszyło ziemię i ta dziś łatwo płonie.

– Musimy jeszcze dokładnie przeanalizować wpływ zmian klimatu, ale średnia temperatura w Hiszpanii wzrosła – z ostrożnością właściwą naukowcom mówiła meteorolożka Beatriz Hervella w rozmowie z Deutche Welle. I dodawała, że w 10 lat podwoiła się liczba fal upałów w kraju. Stały się też dłuższe.

Tysiące ewakuowanych we Francji

Lasy płoną także we Francji. W niedzielę informowano o 11 tys. hektarów, które stoją w ogniu. Dodawano, że ewakuowano 14 tys. osób. W sporej części kraju ogłoszono czerwony alert i zaleca się, by ludzie byli „ekstremalnie ostrożni”. Meteo France przewiduje, że dziś mogą paść rekordy temperatur.

Zalecono też, by wstrzymać się z wyprawami na Mont Blanc. Warunki klimatyczne są aktualnie takie, że pojawiły się obawy o stabilność lodowca na najwyższej górze Alp.

2050 rok w Wielkiej Brytanii przyszedł 28 lat przed terminem

W Wielkiej Brytanii, gdzie temperatury mają przekroczyć 40 stopni Celsjusza, internet obiegło zestawienie dwóch prognoz pogody. Jednej, którą dwa lata temu wyemitowano, by uwrażliwić ludzi na skutki zmian klimatu. Jej autorami byli meteorolodzy z oficjalnego brytyskiego Met Office. Przygotowano ją, by pokazać, jak źle może być w 2050 roku, jeżeli nic nie zrobimy. I drugiej z ubiegłego tygodnia, która… niemal niczym nie różni się od alarmistycznych wskazań sprzed dwóch lat.

Władze ogłosiły w kraju „czerwony alarm” związany z pogodą. Zrobiły to po raz pierwszy w historii. Przy czym system, w ramach którego się go ogłasza ma dopiero rok, więc wielu okazji dotąd nie było. Przewiduje się, że po raz pierwszy w historii na Wyspach „pęknie” 40 stopni Celsjusza. Aktualny rekord to 38,7 odnotowane w 2019 roku w Cambridge. Alarmowi towarzyszą liczne ostrzeżenia dotyczące właściwego zachowania i na przykład apele, by podróżować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

– Zmiana klimatu wpłynęła już na prawdopodobieństwo pojawiania się ekstremalnych temperatur w Wielkiej Brytanii. Szanse na dni z upałem przekraczającym 40 stopni Celsjusza mogą być w obecnym klimacie nawet 10 razy większe, niż byłyby w klimacie niezmienionym przez człowieka – komentował Nikos Christidis z UK Met Office.

„Jeszcze czegoś takiego nie widzieliśmy”

Do tych, dla których jeden obrazek mówi więcej niż 1000 słów, postarał się trafić meteorolog Scott Duncan. Ten napisał na Twitterze: „Jeszcze czegoś takiego nie widzieliśmy.”

I na dowód pokazał, jak na mapach pogodowych wyglądał wyjątkowo upalny czerwiec 1976 roku.

A także czerwiec bieżącego roku:

Dodając jeszcze wykresy prezentujące, jak zmieniają się średnie temperatury w Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii:

Zdjęcie: Nelson Antoine/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.