Udostępnij

W 2003 roku fala upałów zabiła w Europie 70 tys. osób. Czy jesteśmy gotowi na kolejne?

14.06.2019

Wcześniej wprowadzono oszczędności w domach opieki i szpitalach, skrócono tydzień pracy, także lekarzy, do 35 godzin, przez co w momencie kryzysu zabrakło kadry. Kiedy uderzyła fala upałów, wszyscy decyzyjni, łącznie z ówczesnym premierem Jean-Pierrem Raffarinem, wyjechali na wakacje. Do tego, żeby odwołać lekarzy z urlopów, potrzeba by było decyzji ministra zdrowia. A on sam wtedy był na wakacjach. Przez kilka pierwszych dni na doniesienia z Francji nie reagował ówczesny prezydent Jacques Chirac, który przebywał w Kanadzie. W końcu wrócił do Paryża, zwołał specjalne posiedzenie rządu i zwrócił się do obywateli, obiecując poprawę systemu opieki zdrowotnej. Niestety, ta deklaracja padła za późno. Już wtedy liczba ofiar sięgała prawie 10 tysięcy osób.

Dziś Francja jest o wiele lepiej przygotowana na podobne katastrofy. W czasie upału zwiększone są limity prędkości, a rowery miejskie można wypożyczyć za darmo – żeby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia powietrza. Stworzono specjalny numer alarmowy, a lokalne samorządy mają w razie upałów korzystać z bazy kontaktów do seniorów, żeby sprawdzać, jak się czują i czy potrzebuj pomocy. Szkoły mogą skracać lekcje, a firmy są zobowiązane do ograniczenia prac na zewnątrz. Oczywiście na ulicach i placach ustawiane są zraszacze z wodą. Wyłączane są również elektrownie jądrowe, żeby ograniczyć zużycie wody wykorzystywanej do chłodzenia reaktora. Aż tak katastrofalne lato na razie się nie powtórzyło, więc nie wiadomo, czy te środki wystarczą.

W 2010 roku fala upałów uderzyła we Wschód Europy, znowu szczęśliwie omijając Polskę. W Moskwie od 14 lipca do 15 sierpnia odnotowano 33 dni z temperaturą przekraczającą 30°C. Pod koniec lipca padł również rekord temperatury – 38,2°C. Upały doprowadziły do lasów, a więc do natężenia dymu i smogu. Szacuje się, że zamarło wtedy ponad 50 tysięcy osób.

Historia pokazuje, że fala upałów może zaskoczyć. Czy polskie miasta są na nią przygotowane?

Niewiążące plany

W przygotowaniu się na wszelkie anomalie związane z globalnym ociepleniem mają pomóc miejskie plany adaptacji do zmian klimatu (MPA). Tam miały zostać zapisane szczegółowe instrukcje, jak dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości.

„W związku z postępującym ociepleniem klimatu średnia roczna temperatura powietrza wzrasta (Kraków– Balice 8,6°C; Kraków – Obserwatorium [przy Ogrodzie Botanicznym UJ] 9,1°C). W całym XX w. temperatura roczna wzrosła w Krakowie o 1,5⁰C (Piotrowicz 2007)”  – czytamy w krakowskim MPA. Autorzy zauważają, że najcieplejsze są obszary obejmujące zwartą zabudowę w śródmieściu oraz tereny przemysłowe w Nowej Hucie. Najchłodniejszymi obszarami są duże kompleksy zieleni, np.: Las Wolski czy Lasy Tynieckie.

„Z roku na rok wzrasta liczba fal upałów (w latach 1981-2015 – 31 przypadków Balice, 52 przypadki Ogród Botaniczny), natomiast maleje liczba fal chłodów (1981-2015 – 77 przypadków Balice, 55 przypadków  Ogród Botaniczny), które jednak dalej występują, a temperatura powietrza w nich osiąga nawet do -20⁰C.” – czytamy dalej.

Jak Kraków przygotował się na upalne wiosny i lata?

Plan zakłada wykorzystanie jasnych elewacji i termomodernizację budynków, zwiększenie terenów zielonych i tworzenie zielonych dachów, zwiększenie naturalnej retencji (przez rozszczelnienie terenów utwardzonych, stosowanie nawierzchni przepuszczalnych, ograniczanie i opóźnianie odpływu ze zlewni). W Krakowie mają stanąć pitniki, a komunikacja miejska ma być modernizowana i wyposażona w klimatyzację. W cieniu przy chodnikach mają być ustawione ławki, żeby można było na nich schować się przed słońcem i odpocząć. Plan przewiduje także zwiększone środki na opiekę medyczną nad seniorami oraz modernizacje placówek służby zdrowia i opieki społecznej.

Mieszkając w Krakowie można zobaczyć, że to na razie lista życzeń. Można mieć tylko nadzieję, że zostaną one spełnione.

A jak jest w innych miastach?

Gdańsk na przykład do kwestii upałów podchodzi optymistycznie, widząc w nich nadzieję na zwiększony ruch turystyczny. Jeśli chodzi o ochronę mieszkańców przed skutkami gorąca jest bardzo lakoniczny. „Rozbudowa infrastruktury wodnej (zdroje, fontanny, urządzenia napowietrzające na zbiornikach wodnych) i miejsc umożliwiających schłodzenie; świadczenie usług opiekuńczych; zapewnienie schronienia przed zimnem i ciepłego posiłku; Zielony Budżet Obywatelski” – tyle na temat przystosowania miasta do upałów w MPA. Autorzy podkreślają, że w najbliższym czasie fale upałów w Gdańsku wydłużą się o cztery dni.

W Warszawie śmiertelność w gorące dni zwiększa się o 17 procent. W związku z tym zaplanowano wprowadzenie „działań nakierowanych na ochronę grup ryzyka”, czyli na przykład opiekę medyczną w domu. W MPA jest też edukacja mieszkańców i szkolenia dla służb, jak mają działać w razie ekstremalnych upałów. O zagrożeniach ma informować specjalna aplikacja.

Wrocław, który w latach 1981-2015 zanotował 34 fale upałów, w MPA umieścił m.in. tworzenie plaż miejskich i nowych miejsc na kąpieliska, zacienianie miejsc nad wodą, zakładanie zielonych dachów i ścian, remonty i sadzenie drzew na podwórkach i placach zabaw, przystosowanie budynków użyteczności publicznej i szkół do upału (np. przez montaż wentylatorów i role zewnętrznych), rozbudowę zdrojów miejskich, kurtyn wodnych oraz fontann.

Podobne dokumenty z planami adaptacji do zmian klimatu stworzyły 44 miasta. To nie są wiążące postanowienia, to tylko propozycje i podpowiedzi, nad którymi powinni pochylić się radni miejscy. Pytanie, czy się pochylą. I czy MPA rzeczywiście pomogą uniknąć katastrofy, jaka dotknęła Francję w 2003 roku.

Korzystałam z: Nauka o Klimacie, Tygodnik Przegląd, France 24, Meteo Model, Ocean Sciences

Zdjęcie: FotoHelin/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.