Udostępnij

Gatunek ptaka uznany za wymarły odnalazł się żywy na Borneo. Po ponad 170 latach

28.02.2021

W lasach deszczowych Borneo napotkano ptaka, który okazał się być reprezentantem gatunku uznanego za wymarły… od ponad 170 lat. Dżunglak czarnobrewy do tej pory znany był jedynie z XIX-wiecznych opisów oraz za sprawą wypchanego okazu, który znajduje się w jednym z muzeów. Dzięki przypadkowemu spotkaniu znów zaliczany jest do żywych, jednak naukowcy ostrzegają: pozostałej przy życiu garstce ptaków może zagrażać wycinka tamtejszych lasów.

Dżunglak czarnobrewy (Malacocincla perspicillata) to gatunek niewielkiego ptaka, który od ponad 170 lat był uznawany za wymarły. Po raz pierwszy został on opisany w połowie XIX wieku przez ornitologa Charlesa Luciena Bonaparte, będącego bratankiem Napoleona.

Nie był on jednak później widziany, wobec czego jedyny dowodem jego istnienia pozostały opisy, a także wypchany egzemplarz, znajdujący się w jednym z muzeów.

Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. “Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

Ponowne odkrycie dżunglaka czarnobrewego świat zawdzięcza dwójce miejscowych mężczyzn, którzy w październiku zeszłego roku napotkali nieznany gatunek ptaka. Udało im się go schwytać i sfotografować, a po wypuszczeniu tajemniczego okazu skontaktowali się z miejscowymi ornitologami. Ci potwierdzili, że do czynienia mieli z dżunglakiem czarnobrewym, którego zdradziły charakterystyczne cechy: mocny dziób i oryginalne ubarwienie.

O odkryciu poinformowano na łamach czasopisma ornitologicznego „BirdingASIA„.

„Teraz wiemy, jak naprawdę wygląda dżunglak czarnobrewy. Sfotografowany ptak wykazał kilka różnic w stosunku do jedynego znanego okazu, szczególnie jeśli chodzi o kolor tęczówki, dziobu oraz nóg. Wiemy, że te elementy tracą swój kolor i często są sztucznie zabarwiane podczas procesu wypychania” – powiedział w oświadczeniu Panji Gusti Akbar, główny autor publikacji na temat odkrycia ptaka.

Akbar podkreśla, że lasom deszczowym Borneo zagraża deforestacja. Jego zdaniem jest wysoce prawdopodobne, że proces ten grozi utratą siedlisk pozostałych dżunglaków czarnobrewych.

Czytaj także: Olej palmowy. Jaka jest prawdziwa cena jedzenia fast-foodów i słodyczy?

„To niesamowite, że gdy ostatnio widziano dżunglaka czarnobrewego nie opublikowano nawet jeszcze działa 'O powstawaniu gatunków’ Karola Darwina, a wymarły już gołąb wędrowny nadal należał do najpospolitszych ptaków na Ziemi” – skomentował Ding Li Yong z BirdLife International, współautor publikacji. „Kto wie, jakie inne bogactwa kryją się w głębi legendarnych lasów deszczowych Borneo, zwłaszcza w indonezyjskiej części wyspy?” – zaznacza Yong.

_

Korzystałem z informacji opublikowanych na łamach „BirdingASIA”, a także materiałów udostępnionych przez organizacje Oriental Bird Club i BirdLife International.

Z publikacją na temat odkrycia zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Shuttterstock/BorneoRimbawan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.