Udostępnij

Coraz mniej gatunków morskich w pobliżu równika. Woda jest dla nich za ciepła

17.05.2021

Najnowsze badania wskazują, że liczba gatunków morskich żyjących w pobliżu równika systematycznie się zmniejsza. Lokalny zanik bioróżnorodności ma najprawdopodobniej związek ze wzrostem średnich temperatur w regionie. Potwierdza to wcześniejsze prognozy na temat skutków zmiany klimatu.

Naukowcy z australijskich uczelni University of Auckland, USC University i University of Queensland oraz rządowej agencji CSIRO przeanalizowali dane na temat rozmieszczenia blisko 50 tys. gatunków morskich od 1955 roku. Celem badań była ocena wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność na różnych szerokościach geograficznych.

Wyniki ich badań opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS).

Czytaj także: Niedźwiedzie polarne coraz częściej krzyżują się z grizli

Okazuje się, że w miejscach, gdzie roczna średnia temperatura wód powierzchniowych przekroczyła 20 st. Celsjusza, zaobserwowano albo spadek, albo utrzymanie poziomu bioróżnorodności. Zdaniem badaczy „znikanie” poszczególnych gatunków oznacza, że najprawdopodobniej przemieściły się ku chłodniejszym wodom.

„Chociaż liczba gatunków bentosowych (organizmów przyczepionych do dna morskiego, takich jak korale, ostrygi i wodorosty) w rzeczywistości nie zmniejszyła się w pobliżu równika, liczba swobodnie pływających gatunków pelagicznych (takich jak ryby) znacznie spadła w latach 1965–1985 i nadal zmniejszała się do 2010 roku” – powiedział w oświadczeniu prof. David Schoeman, współautor badania. Potwierdza to podejrzenia, które badacze wysuwali w jednym w jednym z wcześniejszych artykułów.

Lokalny zanik bioróżnorodności nie oznacza wymierania „brakujących” gatunków. Najprawdopodobniej przesuwają się one ku wodom chłodniejszym, co badacze określają mianem tropikalizacji strefy podzwrotnikowej. Zmiana ta może jednak wpływać na tamtejsze gatunki, przyczyniając się do spadku ich populacji i przekształcając cały ekosystem.

_

Z wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Atthapol Saita

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.