Udostępnij

Niedźwiedzie polarne coraz częściej krzyżują się z grizli. Powodem zmiana klimatu

07.05.2021

Zagrożone wyginięciem niedźwiedzie polarne coraz częściej krzyżują się z niedźwiedziami szarymi (grizli). Owocem tego są hybrydy, zwane „pizzly„. Według naukowców za częstszymi kontaktami stoją zmiany klimatu, zmuszające zwierzęta do wędrówek w poszukiwaniu pożywienia.

Jak podaje serwis LiveScience, przypadki krzyżówek niedźwiedzi polarnych i grizli udokumentowane są od co najmniej 2006 roku, kiedy to jeden z osobników został zastrzelony przez myśliwego na północy Kanady. Po testach DNA okazało się, że nietypowe zwierzę, o biało-szarym ubarwieniu, jest hybrydą.

Od tego czasu hybrydy zwane „pizzly” (od połączenia polar bear i grizzly) obserwowano jeszcze kilkukrotnie. Na przykład w 2017 roku na łamach czasopisma naukowego „Arctic” opisano osiem osobników, pochodzących od jednej samicy niedźwiedzia polarnego i dwóch samców grizzly. Znane są także przypadki potomstwa grizli i „pizzly„.

Czytaj także: Ocieplenie planety jest tak znaczące, że doszło do przesunięcia osi ziemskiej

„Niedźwiedź polarny jak kanarek w kopalni”

Według prof. Larisy DeSantis, która bada przypadki krzyżówek, narodziny „pizzly” stanowią alarm, jeśli chodzi o wpływ człowieka na środowisko. „Mamy teraz ogromny wpływ zmiany klimatu na wiele gatunków” – powiedziała portalowi Live Science. „Niedźwiedź polarny jest jak kanarek w kopalni, który mówi nam, że dzieje się źle” – podkreśla prof. DeSantis.

Naukowczyni w nagraniu opublikowanym przez Vanderbilt University zwraca uwagę, że przyczyną częstszych kontaktów między obydwoma gatunkami jest potrzeba poszukiwania pożywienia w innych miejscach. Grizli częściej wędrują na północ, podczas gdy niedźwiedzie polarne zmuszone są do polowań na lądzie z powodu zaniku pokrywy lodowej.

Czytaj także: Jedynie 3 proc. ekosystemów świata nie zostało zmienionych. Wiele jednak można naprawić

Dlaczego krzyżowanie się jest możliwe? Obydwa gatunki miały wspólnego przodka, a do ich „rozejścia się” doszło najprawdopodobniej 500-600 tys. lat temu. Pokrewieństwo pozwala jednak na wspólne potomstwo. Obecnie różni je m.in. wielkość czaszki i uzębienie: niedźwiedzie polarne posiadają mniejsze trzonowce, jednak dysponują większymi kłami.

Hybryd może być więcej

Jak wpłynie to na przyszłość obydwu gatunków? Prof. DeSantis nie wyklucza, że wraz z dalszym ociepleniem „pizzly” mogą okazać się lepiej przygotowane do nowych warunków niż gatunki, od których pochodzą. Kwestia ta wymaga jednak dalszych badań.

Ewentualny wzrost liczebności „pizzly” może okazać się szczególnie problematyczny dla populacji niedźwiedzi polarnych. Obecnie, według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, jest to gatunek narażony na wyginięcie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Jan Peeters

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.