Udostępnij

Gin zero-waste? Brytyjczycy alkohol zrobią z odpadów

19.03.2019

Jak poradzić sobie z marnotrawioną nadwyżką winogron wartą blisko półtora miliarda funtów? Brytyjskie koncerny wspólnie znalazły rozwiązanie: powstanie z nich alkohol. Konkretnie gin. 

Jak donosi „The Guardian” – jeszcze w tym miesiącu na półki brytyjskich supermarketów sieci Tesco trafi nowy trunek, nazwany Hyke. Trunek ten jest dziełem współpracy dwóch koncernów – jednego z największych dostawców owoców oraz producentów wysokoprocentowych alkoholi. Połączyli oni siły, by przeciwdziałać marnotrawieniu winogron – których wartość oszacowano na 1,4 miliarda funtów brytyjskich – przy okazji przeciwdziałając marnowaniu potencjalnego zysku.

Przeciwko marnotrawieniu

Richard Hochfeld, importer winogron z siedzibą w Kent, rokrocznie traci blisko półtora miliarda funtów przez zniekształcenia owoców spowodowane ich transportem (z Afryki Północnej oraz Ameryki Południowej), a także procesem pakowania. Do tej pory winogrona niespełniające wymagań sprzedawców ze względów estetycznych, stawały się kompostem lub karmą dla zwierząt. Teraz – dzięki zawiązanej współpracy – sytuacja ma ulec zmianie.

Z nienadających się do sprzedaży winogron powstawać będzie spirytus winogronowy, stanowiący główny składnik ginu Hyke (obok spirytusu zbożowego i składników roślinnych). Zdaniem producenta baza winogronowa ma zapewniać  lekkość oraz wysublimowany smak trunku reklamowanego jako gin zero-waste. Do brytyjskich sklepów produkt ma trafić jeszcze w marcu.

 

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/Juanan Barros Moreno

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.