Udostępnij

Globalne zapotrzebowanie na kawę, tytoń i olej palmowy wpływa na rozprzestrzenianie się malarii

23.01.2024

Naukowcy z Australii i Brazylii zbadali, w jaki sposób niezrównoważone uprawy wpływają na ryzyko rozprzestrzeniania się ognisk malarii. Badacze wiążą zachorowalność z deforestacją lasów tropikalnych w Ameryce Południowej, ze względu m.in. na powstawanie warunków korzystniejszych dla komarów, odpowiedzialnych za przenoszenie choroby. Co jednak najistotniejsze: według ustaleń badaczy do wzrostu ryzyka zachorowalności na malarię znacząco przyczynia się popyt na określone towary w krajach rozwiniętych.

Zespół naukowców z University of Sydney oraz University of São Paulo oszacował, jak uprawy nastawione na eksport (takie jak m.in. kawa) wpływają na ryzyko rozprzestrzeniania się malarii. Brali pod uwagę miejsca, gdzie na potrzeby upraw dochodzi do wycinki lasów tropikalnych. Z ich obliczeń wynika, że za 20 proc. ryzyka wystąpienia ognisk malarii w miejscach deforestacji odpowiada globalne zapotrzebowanie na produkty eksportowe: kawę, drewno, soję, kakao, olej palmowy, tytoń, wołowinę i bawełnę. Autorzy badań zwracają uwagę, że wzrost ryzyka wystąpienia malarii jest związany z globalnymi łańcuchami dostaw: gdzie na jednym końcu znajduje się deforestacja lasów tropikalnych na potrzeby rozwoju upraw, natomiast na drugim – potrzeby konsumentów, przede wszystkim w krajach rozwiniętych.

Czytaj także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Wcześniejsze badania wiązały ryzyko zachorowalności na malarię z deforestacją, sprzyjającą namnażaniu się komarów, odpowiadających za rozprzestrzenianie się choroby. Teraz jednak udało się powiązać je również z sytuacją na globalnym rynku towarów.

W badaniu wykorzystane zostały dane ilościowe na temat zachorowalności na malarię ze statystykami dotyczącymi wylesiania, a następnie popytem na produkty pierwotne, które są eksportowane z regionów dotkniętych chorobą. Ostatnim krokiem była analiza wykorzystująca bazę danych na temat handlu międzynarodowego. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Communications„.

„Nasze badanie wykracza poza proste mapowanie zachorowań i korelacje [z innymi czynnikami – przyp. red.], ponieważ ujawnia globalną sieć łańcucha dostaw, która łączy malarię występującą w określonych lokalizacjach z globalnie rozproszoną konsumpcją” – powiedziała dr Arunima Malik z University of Sydney, współautorka badań.

Czytaj także: Amazonia za kilkanaście lat może emitować więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć

„Musimy bardziej uważać na to, co konsumujemy i gdzie się zaopatrujemy, unikając zakupów ze źródeł związanych z wylesianiem” – powiedział prof. Manfred Lenzen z University of Sydney. „Odwrót [naszej] konsumpcji od [przyczyniania się do – przyp. red.] wycinek oznacza również korzyści niezwiązane z malarią: może pomóc zmniejszyć utratę różnorodności biologicznej oraz emisje gazów cieplarnianych” – podkreślił naukowiec.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań, przeprowadzonych przez Australijczyków, uzyskać można tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Darrin Henry

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.