Udostępnij

Sprawiedliwa transformacja? Deklaracja polskiej prezydencji COP24 w komentarzach

04.12.2018

W poniedziałek rozpoczął się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP24. Jednym z głównych wydarzeń pierwszego dnia konferencji było przedstawienie Śląskiej Deklaracji o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji (Solidarity and Just Transition Silesia Declaration).

Prezydent Andrzej Duda, prezentując założenia deklaracji, mówił o konieczności „uzyskania społecznej aprobaty dla zachodzących zmian”.

„Polityki publiczne mające na celu ograniczanie emisji często napotykają na opór społeczny, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im programy zapewniające bezpieczeństwo dla pracowników, których miejsca pracy ulegać będą przekształceniom” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił przy tym, że „użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego, nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. W Polsce w sposób ciągły emisja gazów cieplarnianych spada, a polska gospodarka zmniejsza swoją emisyjność, zarazem dynamicznie się rozwijając”.

Sprawiedliwa transformacja

Na temat deklaracji, i wspomnianej w niej formule „sprawiedliwości”, wypowiedzieli się również liczni komentatorzy spoza Polski. Poniżej opinie kilku z nich.

António Guterres, Sekretarz generalny ONZ:

„Musimy wyeliminować dopłaty do paliw kopalnych i zacząć inwestować w 100-procentowo czyste źródła energii. Jednocześnie te osoby, które pracują w tradycyjnych regionach gospodarki, muszą zostać przeszkolone, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczo-energetycznej”.

Frank Bainimarama, premier Fiji i Prezydent COP23:

„Polacy przyjęli jako temat swojej prezydencji przez następne 12 miesięcy to, co nazywają sprawiedliwą transformacją. Chcę powiedzieć, że jako ustępujący prezydent COP zgadzam się z tym. Ale musi to być nie tylko sprawiedliwa transformacja dla tych pracowników, regionów i gospodarek dotkniętych przejściem od brudnej do czystej energii, ale sprawiedliwe zmiany dla wszystkich. A zwłaszcza dla najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu”.

Alexander Reitzenstein, doradca think-tanku E3G:

„Nauka mówi jasno, że działania chroniące klimat nie mogą czekać. Jeśli koncepcja sprawiedliwej transformacji zostanie wykorzystana do opóźnienia zmian, nie uda się zlikwidować obaw ani pracowników przemysłu ani dotkniętych społeczności na całym świecie.

Jeśli zostanie wykorzystana do odpowiedniego ukształtowania warunków zmian dla wszystkich dotkniętych społeczności i wyznaczy ścieżki do dekarbonizacji w całej gospodarce, zwiększy szanse na realizację porozumienia paryskiego. Teraz to w rękach rządów leży przygotowanie obywateli do zmian i ich ochrona przed najgorszymi skutkami zmiany klimatu”.

“Transformacja jest sprawiedliwa tylko wówczas, gdy uwzględnia konsekwencje dla wszystkich społeczności i interesariuszy i umożliwia ograniczenie globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie 1,5°C.”

Alexandru Mustaţă z CEE Bankwatch Newtwork:

„Deklaracja ta jest w wyraźnej sprzeczności z podstawowym stanowiskiem polskiej partii rządzącej, jeśli chodzi o przyszłość sektora energetycznego – nadmiernego polegania na węglu przez kolejne dziesięciolecia”.

 

Całość zaprezentowanej deklaracji można przeczytać tutaj.

Źródła: Polska Agencja Prasowa, cop23.com.fj, e3g.org, bankwatch.org

Zdjęcie: Unsplash.com/William Bossen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.