Udostępnij

Słowacja: Aktywiści Greenpeace wyjdą z aresztu

04.12.2018

Kilkaset osób demonstrowało wczoraj w Bratysławie z powodu zatrzymania 12 aktywistów Greenpeace. Protest wywołała decyzja sądu okręgowego, który nie zezwolił na zwolnienie ich za kaucją. Dziś jednak prokurator generalny nakazał wypuszczenie działaczy.

Aktywiści pochodzący z pięciu krajów – Belgii, Czech, Finlandii, Niemiec i Słowacji – zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu, po zawieszeniu przez nich banneru „End coal age!” na wieży kopalni węgla brunatnego. Miało to miejsce w miejscowości Novaky, w środkowej części kraju.
„Po raz pierwszy w historii Republiki Słowackiej działacze ochrony środowiska są przetrzymywani w areszcie przedprocesowym” – mówiła w poniedziałek Ivana Kohutkova, prezes Greenpeace Slovakia. Podkreślała przy tym, że był to protest wolny od przemocy, a tego typu rozwiązania stosuje się zazwyczaj wobec wyjątkowo niebezpiecznych przestępców.

Interwencja prokuratora generalnego

Dziś jednak prokurator generalny Jaromir Ciznar zdecydował o wypuszczeniu aktywistów. „Nigdy nie powinni zostać wysłani do aresztu” – powiedział dziennikarzom, po czym dodał, że prokuratura może jeszcze zmienić lub wycofać zarzuty przeciwko nim.
Ciznar podkreślił, że w trakcie protestu nikt nie został ranny. Jedynie firma wydobywcza, Hornonitrianske Bane Prievidza (HBP), wskazywała na zagrożenie dla górników przebywających pod ziemią, które wynikało z zatrzymania wszystkich operacji w obiekcie na kilka godzin.

Kontrowersje wokół decyzji sądu

Wcześniej o decyzji sądu krytycznie wypowiedział się prezydent Słowacji, a także przedstawiciele rządu.
„Nie rozumiem decyzji sądu i nie rozumiem, jak możemy włączyć aktywistów do roli przestępców” – powiedział prezydent Andrej Kiska.
Minister sprawiedliwości Gabor Gal stwierdził, że w takiej sytuacji właściwsze byłyby inne sposoby monitorowania, takie jak np. elektroniczne bransoletki na kostkach. „Nasze prawo zezwala na ich wykorzystanie. Uważam, że podejście prokuratorów, policjantów i sędziów powinno się w tej kwestii zmienić” – zaakcentował.
 
Źródła: AFP, Reuters
Zdjęcie: Unsplash.com/Jonny Caspari

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.