Udostępnij

Topniejące lodowce Grenlandii zawierają dużo rtęci. Pierwiastek trafia do oceanów

15.06.2021

Badania międzynarodowego zespołu naukowców ujawniają, że w topniejących lodach Grenlandii znajdują się wysokie stężenia potencjalnie toksycznej rtęci. Pierwiastek ma prawdopodobnie naturalne pochodzenie, a jego przedostawanie się do wód to nieznany dotąd skutek ocieplenia planety.

Badacze z kilku ośrodków naukowych zbadali wody na Grenlandii, chcąc przyjrzeć się m.in. ich składowi pierwiastkowemu. Ku ich zdumieniu okazało się, że próbki z roztopionego lodowca zawierają bardzo wysokie stężenia rtęci. Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Geoscience„.

Jak czytamy w komunikacie Florida State University (FSU), poziom zanieczyszczeń odkryty na Grenlandii był porównywalny ze stężeniami notowanymi w chińskich rzekach zanieczyszczonych przez tamtejszy przemysł.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Naukowcy podkreślają jednak, że rtęć najprawdopodobniej ma pochodzenia naturalne. Odpowiadać za nie może np. erozja skał znajdujących się pod lodem.

Rtęć, lodowce i łańcuchy pokarmowe

Badacze nie są pewni, jak duże będzie stężenie rtęci po dostaniu się wód polodowcowych do oceanów. Za zasadne uważają jednak pytanie o wpływ zanieczyszczenia na tamtejsze środowisko. Szczególnie, że rtęć może przedostawać się do łańcuchów pokarmowych i kumulować w organizmach żywych.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

„W wodach lodowcowych, które pobraliśmy w południowo-zachodniej części Grenlandii, występują zaskakująco wysokie poziomy rtęci” – powiedział w oświadczeniu dr Jon Hawkings z Florida State University. „A to zmusza nas do postawienia całej gamy innych pytań, takich jak to, w jaki sposób rtęć może potencjalnie dostać się do łańcucha pokarmowego” – podkreśla naukowiec.

Autorzy badania zauważają, że w związku ze skalą ocieplenia planety zasadne jest pytanie o skutki topnienia także innych lodowców.

_

Z pełnymi wynika przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Vadim Nefedoff

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.