Topniejące lodowce Grenlandii zawierają dużo rtęci. Pierwiastek trafia do oceanów

1424
0
Podziel się:
jęzor lodowca

Badania międzynarodowego zespołu naukowców ujawniają, że w topniejących lodach Grenlandii znajdują się wysokie stężenia potencjalnie toksycznej rtęci. Pierwiastek ma prawdopodobnie naturalne pochodzenie, a jego przedostawanie się do wód to nieznany dotąd skutek ocieplenia planety.

Badacze z kilku ośrodków naukowych zbadali wody na Grenlandii, chcąc przyjrzeć się m.in. ich składowi pierwiastkowemu. Ku ich zdumieniu okazało się, że próbki z roztopionego lodowca zawierają bardzo wysokie stężenia rtęci. Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Geoscience„.

Jak czytamy w komunikacie Florida State University (FSU), poziom zanieczyszczeń odkryty na Grenlandii był porównywalny ze stężeniami notowanymi w chińskich rzekach zanieczyszczonych przez tamtejszy przemysł.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Naukowcy podkreślają jednak, że rtęć najprawdopodobniej ma pochodzenia naturalne. Odpowiadać za nie może np. erozja skał znajdujących się pod lodem.

Rtęć, lodowce i łańcuchy pokarmowe

Badacze nie są pewni, jak duże będzie stężenie rtęci po dostaniu się wód polodowcowych do oceanów. Za zasadne uważają jednak pytanie o wpływ zanieczyszczenia na tamtejsze środowisko. Szczególnie, że rtęć może przedostawać się do łańcuchów pokarmowych i kumulować w organizmach żywych.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

„W wodach lodowcowych, które pobraliśmy w południowo-zachodniej części Grenlandii, występują zaskakująco wysokie poziomy rtęci” – powiedział w oświadczeniu dr Jon Hawkings z Florida State University. „A to zmusza nas do postawienia całej gamy innych pytań, takich jak to, w jaki sposób rtęć może potencjalnie dostać się do łańcucha pokarmowego” – podkreśla naukowiec.

Autorzy badania zauważają, że w związku ze skalą ocieplenia planety zasadne jest pytanie o skutki topnienia także innych lodowców.

_

Z pełnymi wynika przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Vadim Nefedoff

Podziel się: