Udostępnij

Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

21.08.2020

Najnowsze ustalenia badaczy z Ohio State University wskazują, że nawet gdyby udało się powstrzymać proces globalnego ocieplenia, jest już za późno, by zatrzymać topnienie lodowców Grenlandii. Możemy jednak spowolnić proces ich zanikania, co jest szczególnie ważne ze względu na podnoszenie się poziomu mórz na świecie.

Badacze z Ohio State University oparli swoje wnioski na analizie zdjęć satelitarnych z ostatnich 40 lat. „Przyglądaliśmy się im za pomocą teledetekcji, aby zbadać, jak zmieniały się procesy utraty i akumulacji lodu. Zauważyliśmy, że ilość lodu, która rokrocznie topnieje i trafia do oceanu, znacznie przewyższa to, co jest w stanie odtworzyć się zimą” – powiedziała w oświadczeniu Michalea King, główna autorka badania z Byrd Polar and Climate Research Center na OSH. Co jednak najistotniejsze, według autorów badania przekroczony został swojego rodzaju „punkt krytyczny”. A to oznacza, że najprawdopodobniej nie uda się już odwrócić tego procesu i zatrzymać topnienia grenlandzkich lodowców.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym „Communications Earth & Environment„, wydawanym przez Nature Publishing Group.

Czytaj również: Lodowce Grenlandii znikają 7 razy szybciej niż w latach 90.

Naukowcy podkreślają, że jeszcze w latach 80. i 90. lodowce Grenlandii były w stanie równowagi, co oznacza, że poziom utraty lodu równał się w przybliżeniu jego odtwarzaniu zimą. Od roku 2000 obserwuje się jednak odchylenie w stronę stałej utraty. Autorzy artykuły szacują, że w obecnym klimacie przyrost ilości lodu w skali roku ma szanse trafić się raz na 100 lat.

„Wprowadziło to dynamikę całej pokrywy lodowej w stan ciągłego zaniku” – komentuje prof. Ian Howat z Ohio State University, współautor artykułu. „Nawet gdyby klimat pozostał taki sam lub nawet nieco się ochłodził, pokrywa lodowa nadal traciłaby masę” – podkreśla Howat.

Czytaj także: Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

Dalszy przebieg zmian klimatu zdecyduje jednak o tym, w jakim tempie następować będzie zanik lodowców.

A jest to szczególnie ważne ze względu na podnoszący się poziom mórz na świecie. Autorzy badania podkreślają, że lód z Grenlandii jest głównym czynnikiem, który pogłębia ten problem: tylko zeszłego lata stopiła się lub oderwała tam ilość lodu wystarczająca, by spowodować wzrost poziomu oceanów o 2,2 milimetra.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Vadim Nefedoff

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.