Udostępnij

Grenlandia. Na „szczycie” lądolodu pierwszy raz spadł deszcz zamiast śniegu

23.08.2021

Grenlandia zanotowała nietypowe zjawisko. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie – jak zazwyczaj – śniegu. To pierwszy taki przypadek, który wiązał się dodatkowo z ponadprzeciętną utratą lodu.

Nad grenlandzkim lądolodem, na wysokości ponad 3,2 tys. metrów, zwykle panują ujemne temperatury. Przed tygodniem nastąpiło jednak ocieplenie, które – ku zdumieniu naukowców – przyniosło 14 sierpnia opady deszczu, zamiast śniegu. To pierwszy taki przypadek w udokumentowanej historii pomiarów i kolejny przykład, jak zmiany klimatu wpływają na region.

Grenlandia notuje pierwszy taki przypadek

Naukowcy z National Snow & Ice Data Center (NSIDC), którzy monitorują sytuację na Grenlandii, poinformowali w oświadczeniu, że deszcz 14 sierpnia padał przez kilka godzin. Według ich informacji nie ma wcześniejszych doniesień, by na tej wysokości występowały opady deszczu.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Jak wynika z danych NSIDC, ze względu na wysokie temperatury topnienie lodowca objęło wyjątkowo duży obszar. Sięgający w szczytowym momencie 872 tys. kilometrów kwadratowych. Opady miały obfity charakter. Szacuje się, że 14 sierpnia nad „szczytem” lądolodu spadło ok. 7 miliardów ton deszczu – podaje portal Live Science.

Grenlandia. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie - jak zazwyczaj - śniegu. Fot. Jonas Tufvesson / Shutterstock.com.
Grenlandia. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie – jak zazwyczaj – śniegu. Fot. Jonas Tufvesson / Shutterstock.com.

Zmiana klimatu napędza utratę lodu

„Coraz większa liczba zdarzeń pogodowych w ciągu ostatniej dekady – w tym topnienie, silne wiatry, a teraz deszcz – wykraczała poza zakres uważany za normalny.” – powiedziała CNN Jennifer Mercer z amerykańskiej National Science Foundation, komentując sytuację na Grenlandii „I wydaje się, że pojawiają się one coraz częściej” – podkreślała Mercer.

Indrani Das, glacjolog z Columbia University, zwracał uwagę, że tego rodzaju opady mogą przyspieszać utratę lodu. W rozmowie z „The Sydney Morning Herald” podkreslał on, że woda znajdująca się na lodzie czyni pokrywę jeszcze bardziej podatną na topnienie.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Badania z ostatnich lat wskazują, że lodowce Grenlandii znikają w tempie 7 razy szybszym niż jeszcze w latach 90-tych. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wykazali, że od 1992 roku wyspa utraciła ilość lodu odpowiadającą podniesieniu się poziomu mórz i oceanów o nawet 10,6 milimetra. Lodu jest jednak na tyle, by do 2100 roku przyczynić się nawet do wzrostu o nawet 12 centymetrów. Więcej na temat wspomnianych badań informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Grenlandia. Shutterstock/Vadim Nefedoff

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.