Udostępnij

Greta Thunberg w PE apeluje, by w nadchodzących wyborach zadbać o przyszłość młodych

16.04.2019

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem Grety Thunberg – 16-letniej aktywistki ze Szwecji, która zapoczątkowała szkolne strajki dla klimatu. Nastolatka wygłosiła mowę, w której zaapelowała o zdecydowane działania zmierzające do zatrzymania globalnego ocieplenia.

Podczas konferencji prasowej, pytana o nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, Greta odpowiedziała, że nie jest jeszcze uprawniona do głosowania, dlatego nie weźmie udziału w wyborach.

Zachęcała jednak wszystkich, by oddając swój głos w wyborach pomyśleli o tych, którzy – podobnie jak ona – jeszcze nie mogą głosować, a którzy najbardziej odczują skutki kryzysu klimatycznego w przyszłości.

Nie jest za późno

Swoją mowę w europarlamencie Greta rozpoczęła od nawiązania do wcześniejszego przemówienia, w którym mówiła o panice:

„Wielu polityków mówiło mi, że panika  nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Zgadzam się – panikowanie, gdy nie powinieneś, jest strasznym pomysłem. (…) Ale gdy Twój dom płonie, pewien poziom paniki jest wymagany”.

„Wczoraj świat obserwował, w rozpaczy i z ogromnym smutkiem, jak w Paryżu płonie Notre Dame. Niektóre budynki są czymś więcej niż tylko budynkami. Ale katedra Notre Dame zostanie odbudowana – mam taką nadzieję. Jej fundamenty są silne”.

„I mam nadzieję, że my mamy nawet mocniejsze fundamenty. Choć obawiam się, że tak nie jest. Około roku 2030, za 10 lat 259 dni i 10 godzin, znajdziemy się w punkcie, w którym uruchomiona przez nas nieodwracalna reakcja łańcuchowa, doprowadzi najprawdopodobniej do końca naszej cywilizacji, takiej jaką znamy”.

„Nadal istnieje jednak możliwość przeciwdziałania zmianom klimatu. Ale to okno nie będzie otwarte dłużej. Obywatele powinni zatem wykorzystać nadchodzące wybory europejskie, aby coś zrobić”.

 

Pełną dyskusję z udziałem Grety (w języku angielskim) obejrzeć można tutaj.

Źródło: Parlament Europejski

Tłumaczenie: Sebastian Medoń

Zdjęcie: Shutterstock/Liv Oeian

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.