Udostępnij

IEA: Światowy popyt na węgiel spada, ale jego przyszłość zależy od Chin

17.12.2019

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała raport, w którym stwierdza, że globalne zapotrzebowanie na węgiel spadło w 2019 roku. Na najbliższe 5 lat zapowiada jednak utrzymanie stałego poziomu, a jako głównych „hamulcowych” spadku wskazuje przede wszystkim rynki azjatyckie. Zdaniem agencji przyszłość w tej kwestii zależy przede wszystkim od Chin.

IEA (International Energy Agency) jest organizacją międzynarodową, działającą przy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednym z jej sztandarowych działań jest właśnie monitoring i raportowanie o kondycji rynków energii – w tym węgla, któremu poświęcono najnowszy raport „Coal 2019. Analysis and Forecasts to 2024„.

Głowna konkluzja dokumentu mówi o tegorocznym, niewielkim spadku zapotrzebowania na węgiel, patrząc z punktu widzenia rynków globalnych. Nie brakuje jednak krajów – szczególnie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej – w których ze względu na uzależnienie gospodarek od węgla, wraz z zapotrzebowaniem na energię wzrasta zużycie „czarnego złota”. To właśnie one w najbliższych pięciu przyczyniać się będą do stabilizacji globalnego zapotrzebowania na węgiel na obecnym poziomie, a więc zatrzymania tendencji spadkowej. Mowa tutaj m.in. o Indiach i Wietnamie.

Czytaj także: Do roku 2050 zużycie energii na świecie ma wzrosnąć o połowę

„Udział regionu [Azji – przyp. red.] w globalnej produkcji energii z węgla wzrósł z poziomu nieco ponad 20 proc. w 1990 roku do blisko 80 proc. w roku 2019. Oznacza to, że ​​los węgla jest coraz bardziej związany z decyzjami podejmowanymi w stolicach Azji”. Jako najpoważniejszego decydenta w tej kwestii autorzy raportu wskazują rząd w Pekinie, od którego polityk w największym stopniu zależy, czy po 2025 roku do czynienia będziemy mieć z trendem spadkowym czy wzrostowym.

[Należy oczywiście pamiętać, że nie tylko państwa azjatyckie inwestują w energetykę węglową. O tym, gdzie jeszcze węgla zużywa się więcej, przeczytać można w tekście „W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 gigawatów„.]

Z drugiej strony bilans w latach 2020-2025 równoważony będzie przez Europę i Stany Zjednoczone, gdzie do czynienia mamy ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel, który określono mianem „niespotykanego od dziesięcioleci”.

Sprawdź również: Międzynarodowa Agencja Energetyczna zapowiada szybki rozwój OZE. 50 proc. więcej energii w ciągu 5 lat

 

Dostęp do całości raportu Światowej Agencji Energii można uzyskać tutaj.

Źródło: IEA

Zdjęcie: Shutterstock/Yaorusheng

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.