Udostępnij

IEA: Światowy popyt na węgiel spada, ale jego przyszłość zależy od Chin

17.12.2019

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała raport, w którym stwierdza, że globalne zapotrzebowanie na węgiel spadło w 2019 roku. Na najbliższe 5 lat zapowiada jednak utrzymanie stałego poziomu, a jako głównych „hamulcowych” spadku wskazuje przede wszystkim rynki azjatyckie. Zdaniem agencji przyszłość w tej kwestii zależy przede wszystkim od Chin.

IEA (International Energy Agency) jest organizacją międzynarodową, działającą przy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednym z jej sztandarowych działań jest właśnie monitoring i raportowanie o kondycji rynków energii – w tym węgla, któremu poświęcono najnowszy raport „Coal 2019. Analysis and Forecasts to 2024„.

Głowna konkluzja dokumentu mówi o tegorocznym, niewielkim spadku zapotrzebowania na węgiel, patrząc z punktu widzenia rynków globalnych. Nie brakuje jednak krajów – szczególnie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej – w których ze względu na uzależnienie gospodarek od węgla, wraz z zapotrzebowaniem na energię wzrasta zużycie „czarnego złota”. To właśnie one w najbliższych pięciu przyczyniać się będą do stabilizacji globalnego zapotrzebowania na węgiel na obecnym poziomie, a więc zatrzymania tendencji spadkowej. Mowa tutaj m.in. o Indiach i Wietnamie.

Czytaj także: Do roku 2050 zużycie energii na świecie ma wzrosnąć o połowę

„Udział regionu [Azji – przyp. red.] w globalnej produkcji energii z węgla wzrósł z poziomu nieco ponad 20 proc. w 1990 roku do blisko 80 proc. w roku 2019. Oznacza to, że ​​los węgla jest coraz bardziej związany z decyzjami podejmowanymi w stolicach Azji”. Jako najpoważniejszego decydenta w tej kwestii autorzy raportu wskazują rząd w Pekinie, od którego polityk w największym stopniu zależy, czy po 2025 roku do czynienia będziemy mieć z trendem spadkowym czy wzrostowym.

[Należy oczywiście pamiętać, że nie tylko państwa azjatyckie inwestują w energetykę węglową. O tym, gdzie jeszcze węgla zużywa się więcej, przeczytać można w tekście „W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 gigawatów„.]

Z drugiej strony bilans w latach 2020-2025 równoważony będzie przez Europę i Stany Zjednoczone, gdzie do czynienia mamy ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel, który określono mianem „niespotykanego od dziesięcioleci”.

Sprawdź również: Międzynarodowa Agencja Energetyczna zapowiada szybki rozwój OZE. 50 proc. więcej energii w ciągu 5 lat

 

Dostęp do całości raportu Światowej Agencji Energii można uzyskać tutaj.

Źródło: IEA

Zdjęcie: Shutterstock/Yaorusheng

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.