IKEA sprawdzi Kronospan. Firma deklaruje, że nie boi się audytu

Podziel się:

IKEA zapowiada audyt w zakładach Kronospanu w Mielcu i Szczecinku. To po protestach mieszkańców, którzy zarzucają zakładowi niekorzystny wpływ na środowisko naturalne i zanieczyszczenie powietrza. Szwedzki producent mebli współpracuje z Kronospanem, kupując od firmy drewniane komponenty do produkcji mebli.

Przypomnijmy – mieszkańcy Mielca zorganizowali się we wspólnym sprzeciwie wobec działalności Kronospanu. Według nich przedsiębiorstwo wypuszcza zbyt dużo zanieczyszczeń w powietrze. O sprawie pisaliśmy między innymi w czerwcu, kiedy przez miasto przeszedł kilkunastotysięczny marsz protestacyjny. „…przez lata wszyscy myśleli, że Kronospan daje wiele miejsc pracy, więc dużo można mu wybaczyć. Okazuje się, że ta liczba miejsc pracy jest niewspółmierna do tego, ile zła zakład wyrządził miastu. Już lepiej, żeby tej pracy nie było, ale moglibyśmy normalnie oddychać.” – mówiła wtedy jedna z uczestniczek protestu.

Szwedzka sieć meblowa zapewnia, że wsłuchała się w głos mieszkańców. W lutym ma sprawdzić, czy Kronospan spełnia standardy, które IKEA stawia przed swoimi dostawcami. Są one takie same dla wszystkich firm, które współpracują ze szwedzkim potentatem, a określa je tak zwany „Kodeks Postępowania IKEA dla dostawców produktów” – w anglojęzycznym skrócie IWAY.

„Kronospan zgodził się wdrożyć standardy IKEA IWAY. Dlatego, aby zabezpieczyć przyszłą współpracę i jej przejrzystość, IKEA oraz Kronospan ustaliły, że zostaną przeprowadzone audyty w zakładach produkcyjnych Kronospan w Szczecinku i Mielcu. Rozpoczną się one w lutym 2019 r.” – pisze w oświadczeniu IKEA, która ostrzega, że przestrzeganie lokalnego prawa może nie być wystarczające. Jeśli audyt wykaże występowanie na przykład ciemnego dymu lub uciążliwego dla mieszkańców zapachu, potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja – czytamy w zapisach standardów IWAY.

Firma zapewnia, że bierze pod uwagę zarówno skargi mieszkańców, jak i opinie Alarmów Smogowych. Sprawą zajmował się między innymi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego, zaangażowany w inicjatywę #DOŚĆTRUCIA [Więcej o niej przeczytacie TUTAJ]. Zrzesza ona  miasta i regiony sprzeciwiające się toksycznym emisjom i składowiskom odpadów.

– #DOŚĆTRUCIA skrytykowało jednak oświadczenie, jako zbyt ogólne i niejasne. Zwrócono wielokrotnie uwagę IKEA na fakt, że jako członek UN Global Compact, czyli inicjatywy ONZ zrzeszającej firmy deklarujące działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym oczywiście ochrony środowiska, powinna podjąć zdecydowane kroki w tej sprawie i oficjalnie uznać ją za priorytetową. – mówi Kurlit.

Kronospan podchodzi do sprawy ze spokojem. Władze spółki nie spodziewają się negatywnego wyniku audytu, który przesądziłby o zakończeniu współpracy z IKEĄ. „Wśród czynników, łączących obie firmy jest dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, możliwego również dzięki dbałości o środowisko naturalne.” – czytamy w oświadczeniu. Mielecka firma zapowiada również wdrożenie nowych standardów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Chodzi o wymogi zawarte w dyrektywie Unii Europejskiej, która nakazuje zakładom przemysłowym zaopatrzenie się w najlepsze z dostępnych na rynku technologii ograniczających emisję.

Źródło zdjęcia: Flickr.com/photos/dahlstroms

Podziel się: