Udostępnij

IKEA sprawdzi Kronospan. Firma deklaruje, że nie boi się audytu

10.01.2019

IKEA zapowiada audyt w zakładach Kronospanu w Mielcu i Szczecinku. To po protestach mieszkańców, którzy zarzucają zakładowi niekorzystny wpływ na środowisko naturalne i zanieczyszczenie powietrza. Szwedzki producent mebli współpracuje z Kronospanem, kupując od firmy drewniane komponenty do produkcji mebli.

Przypomnijmy – mieszkańcy Mielca zorganizowali się we wspólnym sprzeciwie wobec działalności Kronospanu. Według nich przedsiębiorstwo wypuszcza zbyt dużo zanieczyszczeń w powietrze. O sprawie pisaliśmy między innymi w czerwcu, kiedy przez miasto przeszedł kilkunastotysięczny marsz protestacyjny. „…przez lata wszyscy myśleli, że Kronospan daje wiele miejsc pracy, więc dużo można mu wybaczyć. Okazuje się, że ta liczba miejsc pracy jest niewspółmierna do tego, ile zła zakład wyrządził miastu. Już lepiej, żeby tej pracy nie było, ale moglibyśmy normalnie oddychać.” – mówiła wtedy jedna z uczestniczek protestu.

Szwedzka sieć meblowa zapewnia, że wsłuchała się w głos mieszkańców. W lutym ma sprawdzić, czy Kronospan spełnia standardy, które IKEA stawia przed swoimi dostawcami. Są one takie same dla wszystkich firm, które współpracują ze szwedzkim potentatem, a określa je tak zwany „Kodeks Postępowania IKEA dla dostawców produktów” – w anglojęzycznym skrócie IWAY.

„Kronospan zgodził się wdrożyć standardy IKEA IWAY. Dlatego, aby zabezpieczyć przyszłą współpracę i jej przejrzystość, IKEA oraz Kronospan ustaliły, że zostaną przeprowadzone audyty w zakładach produkcyjnych Kronospan w Szczecinku i Mielcu. Rozpoczną się one w lutym 2019 r.” – pisze w oświadczeniu IKEA, która ostrzega, że przestrzeganie lokalnego prawa może nie być wystarczające. Jeśli audyt wykaże występowanie na przykład ciemnego dymu lub uciążliwego dla mieszkańców zapachu, potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja – czytamy w zapisach standardów IWAY.

Firma zapewnia, że bierze pod uwagę zarówno skargi mieszkańców, jak i opinie Alarmów Smogowych. Sprawą zajmował się między innymi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego, zaangażowany w inicjatywę #DOŚĆTRUCIA [Więcej o niej przeczytacie TUTAJ]. Zrzesza ona  miasta i regiony sprzeciwiające się toksycznym emisjom i składowiskom odpadów.

– #DOŚĆTRUCIA skrytykowało jednak oświadczenie, jako zbyt ogólne i niejasne. Zwrócono wielokrotnie uwagę IKEA na fakt, że jako członek UN Global Compact, czyli inicjatywy ONZ zrzeszającej firmy deklarujące działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym oczywiście ochrony środowiska, powinna podjąć zdecydowane kroki w tej sprawie i oficjalnie uznać ją za priorytetową. – mówi Kurlit.

Kronospan podchodzi do sprawy ze spokojem. Władze spółki nie spodziewają się negatywnego wyniku audytu, który przesądziłby o zakończeniu współpracy z IKEĄ. „Wśród czynników, łączących obie firmy jest dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, możliwego również dzięki dbałości o środowisko naturalne.” – czytamy w oświadczeniu. Mielecka firma zapowiada również wdrożenie nowych standardów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Chodzi o wymogi zawarte w dyrektywie Unii Europejskiej, która nakazuje zakładom przemysłowym zaopatrzenie się w najlepsze z dostępnych na rynku technologii ograniczających emisję.

Źródło zdjęcia: Flickr.com/photos/dahlstroms

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.