Udostępnij

Inga i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny razem pod sejmem [RELACJA]

28.06.2019

W piątek odbywał się drugi „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”, których cykl zainicjowała przed tygodniem trzynastoletnia Inga Zasowska. Tym razem  nastolatka otrzymała znacznie liczniejsze wsparcie – do protestu dołączył m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Przed tygodniem nastoletnia Inga Zasowska rozpoczęła cotygodniowe „Wakacyjne Strajki Klimatyczne”, czym uzyskała ogólnopolski rozgłos – z licznymi głosami wsparcia, ale także krytyki (oraz hejtu). Poparła ją m.in. Greta Thunberg – inicjatorka szkolnych strajków, do których dołączyła młodzież z całego świata, w tym Polski. [O wsparciu Grety informowaliśmy tutaj.]

Piątkowy protest

„To problem nas wszystkich, dlatego wszyscy musimy działać, ponad wszelkimi podziałami. Przynajmniej w tej jednej sytuacji politycy powinni się zjednoczyć i wspólnie podjąć zdecydowane działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Głównie od ludzi urzędujących w tym budynku zależy nasza przyszłość” – mówiła pod sejmem Inga Zasowska.

Wakacyjny strajk wsparł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – protestujący już od wielu miesięcy – a także aktywiści Extinction Rebellion. Zjawili się również zainteresowani sprawą klimatu obywatele.

„Wspieramy dziś Ingę na Wakacyjnym Strajku Klimatycznym. Za waszą i naszą… przyszłość!” – napisali na Facebooku aktywiści XR Polska.

Wakacyjny strajk

Rozpoczęty przed tygodniem strajk wywołał w kraju lawinę komentarzy – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pojawiły się oskarżenia o niesamodzielność dziewczyny [podobne do tych, które wysuwano wobec Grety Thunberg], a poseł z partii Jarosława Gowina (Porozumienie) napisał na Twitterze, że trudno ją określić mianem rezolutnej.

Na krytykę odpowiedziała mama Ingi, Patrycja Zasowska. Jak tłumaczyła w rozmowie z portalem NaTemat, nastolatka sama wpadła na pomysł, by rozpocząć protest. Podkreśliła również, że nie ma nic dziwnego w naśladowaniu Grety, która dla Ingi jest idolką.

 

Źródła: Twitter, FB, NaTemat

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.