Udostępnij

Jak zmiana klimatu będzie wpływać na turystykę?

15.07.2019

Letni sezon urlopowy rozpoczął się już na dobre. To świetny moment, by przyjrzeć się, jak zmiana klimatu wpływa i będzie wpływać na turystykę.

Wydawałoby się, że gwałtownie ocieplający się klimat szybciej i w większym stopniu zaszkodzi turystyce i sportom zimowym. Faktycznie, przyszłość narciarstwa – przynajmniej w miejscach gdzie je do tej pory uprawiano – nie rysuje się zbyt różowo.

Ale letni wypoczynek też jest zagrożony, i już teraz w wielu rejonach jego sens stoi pod znakiem zapytania. I to z kilku powodów.

Fale upałów

To że w Polsce od jakichś dwu tygodni upału akurat nie ma (chwilowo mamy po prostu „normalne” polskie lato, czyli takie, które kiedyś było normą…) nie świadczy niestety o tym, że zmiana klimatu to wymysł i histeria „lewaków”. Tak twierdzą niektórzy publicyści. Naprawdę chciałbym, by mieli rację. Niestety, nie mają.

Praktycznie na całym świecie jest coraz goręcej, co sprawia że letni urlop w rejonie morza Śródziemnego, w Indiach czy w Azji Południowo-Wschodniej może okazać się koszmarnym, a przynajmniej bardzo męczącym doświadczeniem. No chyba że komuś zupełnie nie przeszkadza przetrwanie całego wyjazdu we wnętrzach klimatyzowanych budynków i pojazdów.

Ekstremalne temperatury w Europie

Południe Francji jest ponoć piękne i malownicze. Chyba nikt nie chciałby jednak spędzać tam wakacji, jeśli miałoby to oznaczać narażenie na ekstremalnie wysokie temperatury. Choćby takie, jak jeszcze dwa-trzy tygodnie temu: pod koniec czerwca zanotowano tam rekordową temperaturę 45 °C, oczywiście w cieniu. Tylko nieco lepiej było w tym czasie w Paryżu.

Rok temu lato w Europie też było bardzo gorące, co przypomina choćby tytuł artykułu z 30 lipca 2018 roku: „Piekielny gorąc smaży Europę. Pogoda: nadchodzi nawet 47-49 stopni Celsjusza!”, którego autor ostrzegał:

Wybieracie się na wakacje w Hiszpanii albo Francji? Uważajcie na pogodę! W najbliższych dniach nastąpią tam upały, przy których polska kulminacja gorąca to nic. To już nie jest zwykłe letnie ciepło. W Europie temperatura przekracza normalny poziom o kilka, a nawet kilkanaście stopni Celsjusza (…) 31 st. C w Londynie, 35 st. C w Berlinie, 40 st. C w Madrycie, 43 w Sewilli (…). Niewykluczone, że temperatura podskoczy do 49 st. C w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowej Portugalii. Brytyjskie MetOffice podaje z kolei: na południowym zachodzie Francji 40 st. C, w południowej Hiszpanii 48 st. C.

Bardzo gorąco w Azji

A w tym sezonie niespotykanie wysokie temperatury nawiedziły popularną wśród turystów z całego świata Azję Południowo-Wschodnią już … w kwietniu! W Wietnamie termometry pokazywały nawet 43,4 °C!

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.