Udostępnij

Jak zmiana klimatu będzie wpływać na turystykę?

15.07.2019

W Szwecji przez chwilę było też prawie jak na Karaibach. W tym sensie, że nad morzem pojawiły się wyglądające jak tornada trąby powietrzne.

Oczywiście, konsekwencji zmiany klimatu, będących potencjalnym zagrożeniem dla turystyki jest więcej niż te wymienione do tej pory.

Destabilizacja popularnych wśród turystów państw i regionów

Na przykład poważne niepokoje społeczne w Egipcie, Iranie czy szerzej: na Bliskim Wschodzie mogą sprawić, że turystyczne wyjazdy w ten rejon świata staną się niemożliwe.

Wreszcie, dewastujący wpływ na turystykę będzie miało jeszcze przynajmniej jedno zjawisko.

Wzrost poziomu morza

Jeśli poziom oceanu podniesie się choćby o metr (niestety, to realistyczne prognozy na koniec tego wieku) to po prostu nie będzie już plaż, na których teraz tak chętnie się opalamy.

W tym miejscu jest już chyba dla Państwa zupełnie jasne, że pozwoliłem sobie na pokazanie problemu z nieco absurdalnej, a na pewno zupełnie niewłaściwej perspektywy.

To, że znikną nasze ulubione plaże jest przecież najmniej poważną (choć i tak dramatyczną) konsekwencją podniesienia się poziomu oceanu. Wzrost poziomu morza będzie niewyobrażalną katastrofą po prostu dlatego, że ogromna część ludzkości mieszka blisko brzegu morskiego.

Podobnie bardzo wysokie temperatury są problemem nie ze względu na turystów, którzy nie mogą się przez nie w pełni cieszyć zasłużonym? wypoczynkiem, ale przede wszystkim dla mieszkańców miejsc takich jak choćby wspomniane wyżej Wietnam, Indie i Bliski Wschód. Czy nawet tak zamożny i rozwinięty kraj jak Francja, gdzie 16 lat temu fala upałów zabiła tysiące osób [2].

Ta sama uwaga dotyczy rzecz jasna suszy, niedoboru wody czy pożarów lasów. Warto tu przypomnieć, że jedną z przyczyn tragicznej w skutkach wojny w Syrii była przecież właśnie spowodowana zmianą klimatu susza. Wśród dramatycznych konsekwencji zmiany klimatu praktycznie wszystkie są znacznie istotniejsze niż to czy i jak na zmianie klimatu ucierpi turystyka.

Turystyka jest zresztą w znacznej mierze odpowiedzialna za zmianę klimatu

Emisje gazów cieplarnianych związanych z ruchem turystycznym nie dość, że już są bardzo duże, to jeszcze stale i szybko rosną. Podobnie jak i liczba turystów, o czym pisał niedawno Sebastian Medoń. Zamiast więc pytać, jak zmiana klimatu wpłynie na turystykę, należy zapytać raczej o to, jak turystyka wpływa na klimat. A wpływa bardzo negatywnie. Ale o tym napiszę już kiedy indziej.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Przypisy

[1] Pod koniec tego stulecia w wielu miejscach na Świecie (np. w rejonie Zatoki Perskiej) w lecie będzie występować kombinacja wysokiej temperatury i wilgotności (tzw. „temperatura mokrego termometru”) uniemożliwiające przeżycie jakimkolwiek zwierzętom stałocieplnym, w tym ludziom. Nie chodzi o to, że można będzie umrzeć od wysokiej temperatury, bo to oczywiście jest możliwe już teraz i z pewnością nie jest dla nikogo niczym zaskakującym. Chodzi o to, że nikt nie będzie w stanie przeżyć w takich warunkach na zewnątrz dłużej niż kilka godzin. (Więcej o tym można przeczytać w tekście na portalu Nauka o Klimacie.)

[2] Obecnie Francja jest już znacznie lepiej przygotowana na fale upałów niż w 2003 roku.

Fot. mikecphoto / Shutterstock.com

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.