Udostępnij

Jak zmiana klimatu będzie wpływać na turystykę?

15.07.2019

Pod koniec maja bardzo gorąco było też w Japonii, choć akurat dla większości z nas Japonia jako miejsce wypoczynku jest nieosiągalna z powodów czysto finansowych.

Także w Indiach przez wiele tygodni występowały wyjątkowe nawet jak na ten rejon świata upały – temperatury przekraczały 50 °C w cieniu, o czym donosiły zresztą portale poświęcone turystyce. A przecież z czasem na całym świecie będzie tylko gorzej, to znaczy coraz cieplej [1].

Wysokie temperatury to zresztą nie jedyne zagrożenia dla turystów, jakie gotuje nam nasza coraz cieplejsza planeta.

Częstsze i dotkliwsze susze

Mogłoby się wydawać, że to w pierwszym rzędzie zmartwienie rolników a nie turystów. Jeśli jednak ktoś wybrał się niedawno zwiedzać miasto Chennai (dawniej Madras) w Indiach, trafił w sam środek bardzo ostrego kryzysu – w liczącej prawie pięć milionów mieszkańców aglomeracji w samy środku bezlitosnego indyjskiego lata zabrakło wody.

Pożary lasów

To jeszcze jedna, niestety bardzo prawdopodobna konsekwencja suszy. Pod koniec czerwca paliły się lasy w Hiszpanii. Wielu z Państwa pamięta też pewnie tragiczne wydarzenie z zeszłego lata – w wyniku pożarów w Attyce w Grecji życie straciło około 100 osób. W roku 2018 lasy paliły się również w Kalifornii, i również tam w pożarach zginęło ponad 100 osób.

Nawet jeśli płonący las nie stanowi dla nas bezpośredniego zagrożenia, to i dość odległy pożar może bardzo pogorszyć jakość powietrza w miejscu gdzie wypoczywamy. Nie jest to ani zbyt zdrowe, ani przyjemne. Przekonał się o tym mój kolega, który pojechał w sierpniu zeszłego roku do Brytyjskiej Kolumbii (Kanada). Napisał mi między innymi:

Teraz już się poprawia, ale był hard-core: tam gdzie byliśmy stężenie PM 2.5 było rzędu 150 [µg/m³]. Czyli i tak nie tak źle jak było bardziej na północ od nas, ale w lecie to jest duuuużo bardziej odczuwalne niż w zimie. Podejrzewam, że przez zmianę klimatu tak będzie już tutaj prawie co roku.

A także znajomi, którzy parę lat temu pojechali – oczywiście w lecie – na wakacje do Portugalii:

Wrażenia niemiłe – gorzej niż zimą w Krakowie. My byliśmy w górach – jak zjeżdżaliśmy z nich nad ocean to w dole było widać pekiński smog (wiesz, taki siny). Stężenia koło 200-300 [µg/m³ pyłu PM 2.5], a wszędzie w powietrzu latał popiół. Rok później były wypadki śmiertelne – ludzie na autostradzie spłonęli w samochodach.

Jednak w zeszłym sezonie urlopowym upały, susza i pożary lasów dotknęły nie tylko rejon Morza Śródziemnego, ale także – co do niedawna było trudne do pomyślenia – przeciwległy kraniec Europy. Pożary lasów, które z poświęceniem pomagali gasić też polscy strażacy, pustoszyły Szwecję.

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.