Udostępnij

Jak zmiana klimatu będzie wpływać na turystykę?

23.01.2024

Letni sezon urlopowy rozpoczął się już na dobre. To świetny moment, by przyjrzeć się, jak zmiana klimatu wpływa i będzie wpływać na turystykę.

Wydawałoby się, że gwałtownie ocieplający się klimat szybciej i w większym stopniu zaszkodzi turystyce i sportom zimowym. Faktycznie, przyszłość narciarstwa – przynajmniej w miejscach gdzie je do tej pory uprawiano – nie rysuje się zbyt różowo.

Ale letni wypoczynek też jest zagrożony, i już teraz w wielu rejonach jego sens stoi pod znakiem zapytania. I to z kilku powodów.

Fale upałów

To że w Polsce od jakichś dwu tygodni upału akurat nie ma (chwilowo mamy po prostu „normalne” polskie lato, czyli takie, które kiedyś było normą…) nie świadczy niestety o tym, że zmiana klimatu to wymysł i histeria „lewaków”. Tak twierdzą niektórzy publicyści. Naprawdę chciałbym, by mieli rację. Niestety, nie mają.

Praktycznie na całym świecie jest coraz goręcej, co sprawia że letni urlop w rejonie morza Śródziemnego, w Indiach czy w Azji Południowo-Wschodniej może okazać się koszmarnym, a przynajmniej bardzo męczącym doświadczeniem. No chyba że komuś zupełnie nie przeszkadza przetrwanie całego wyjazdu we wnętrzach klimatyzowanych budynków i pojazdów.

Ekstremalne temperatury w Europie

Południe Francji jest ponoć piękne i malownicze. Chyba nikt nie chciałby jednak spędzać tam wakacji, jeśli miałoby to oznaczać narażenie na ekstremalnie wysokie temperatury. Choćby takie, jak jeszcze dwa-trzy tygodnie temu: pod koniec czerwca zanotowano tam rekordową temperaturę 45 °C, oczywiście w cieniu. Tylko nieco lepiej było w tym czasie w Paryżu.

Rok temu lato w Europie też było bardzo gorące, co przypomina choćby tytuł artykułu z 30 lipca 2018 roku: „Piekielny gorąc smaży Europę. Pogoda: nadchodzi nawet 47-49 stopni Celsjusza!”, którego autor ostrzegał:

Wybieracie się na wakacje w Hiszpanii albo Francji? Uważajcie na pogodę! W najbliższych dniach nastąpią tam upały, przy których polska kulminacja gorąca to nic. To już nie jest zwykłe letnie ciepło. W Europie temperatura przekracza normalny poziom o kilka, a nawet kilkanaście stopni Celsjusza (…) 31 st. C w Londynie, 35 st. C w Berlinie, 40 st. C w Madrycie, 43 w Sewilli (…). Niewykluczone, że temperatura podskoczy do 49 st. C w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowej Portugalii. Brytyjskie MetOffice podaje z kolei: na południowym zachodzie Francji 40 st. C, w południowej Hiszpanii 48 st. C.

Bardzo gorąco w Azji

A w tym sezonie niespotykanie wysokie temperatury nawiedziły popularną wśród turystów z całego świata Azję Południowo-Wschodnią już … w kwietniu! W Wietnamie termometry pokazywały nawet 43,4 °C!

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.