Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej

17317
11
Podziel się:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy, nazywana dalej Dyrektywą CAFE, nakłada dwie normy jeśli chodzi o pył zawieszony PM10. Pierwsza dotyczy stężenia średniorocznego – maksymalne dopuszczalne średnie roczne stężenie pyłu PM10 w powietrzu to 40 µg/m3. Ustanowiona została również norma dla stężenia średniodobowego – 50 µg/m3, z zaznaczeniem, że w przeciągu roku może wystąpić maksymalnie 35 dni kiedy norma dla średniego stężenia dobowego może zostać przekroczona. Ocena jakości powietrza w obrębie Unii Europejskiej w zakresie zanieczyszczenia pyłem PM10 opiera się właśnie o te dwie normy: średnie roczne stężenie nie może przekraczać 40 µg/m3, a w ciągu roku nie może być więcej niż 35 dni kiedy to stężenie średniodobowe było wyższe niż 50 µg/m3. Pamiętać jednak należy, że wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia są ostrzejsze – według WHO średnioroczne stężenie PM10 nie powinno przekraczać 20 µg/m3.

rys1_pm10

Powyższa mapa odnosi się do normy dobowej dla PM10 i obrazuje trzydzieste szóste najwyższe stężenie w ciągu 2014 roku odnotowane na danej stacji pomiarowej. Ciemne czerwone punkty oznaczają stężenia wyższe niż 75 µg/m3 (a więc znacznie powyżej normy), jasno czerwone punkty to stężenia w zakresie 50-75 µg/m3 (powyżej normy), punkty żółte: 40-50 µg/m3, punkty jasno zielone to 20-40 µg/m3, a punkty ciemnozielone to stacje gdzie trzydzieste szóste najwyższe stężenie PM10 w roku było niższe niż 20 µg/m3. Norma nie została zatem dotrzymana wszędzie tam gdzie kolor punktu jest jasno lub ciemnoczerwony. Jak widać niemal na wszystkich stacjach w Polsce odnotowano przekroczenie normy dobowej dla PM10. Problem z dotrzymaniem tej normy mają również takie kraje jak Bułgaria, Chorwacja, Słowacja i Włochy. W przypadku Polski dobowe stężenia pyłu PM10 mogą być bardzo wysokie i często przekraczają normę kilkukrotnie.

Gdy przyjrzymy się przez ile dni w roku dobowe stężenia PM10 są przekraczane na poszczególnych stacjach, okazuje się, że w czołówce znajdują się miasta z Polski oraz Bułgarii. W 2011 roku, na około 400 stacji, z których porównano dane, aż sześć miast z Polski (Kraków, Nowy Sącz, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Katowice) znalazło się w pierwszej dziesiątce. W Krakowie dopuszczalny poziom dobowe stężenia PM10 był przekroczony przez 151 dni, a w pozostałych miastach przez ponad 120 dni. Jak już wspomniano powyżej, prawo wspólnotowe i polskie zezwala jedynie na 35 takich dni w roku.

rys2_dni

rys3_pm10pl

rys4_stacje

rys5_stacje2

W celu oceny jakości powietrza Polska została podzielona na 46 stref. Strefa to: i) aglomeracja o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy; ii) miasto o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy; iii) pozostały obszar województwa, niewchodzący w skład miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz aglomeracji. Każdego roku strefom przyznawane są klasy: klasa A jeśli na stacjach położnych w strefie spełnione zostały normy jakości powietrza dla danego zanieczyszczenia oraz klasa C jeśli normy te zostały przekroczone.

W 2014 roku na 46 stref w jedynie 4 strefach zostały dotrzymane obydwie normy określone prawem dla stężeń PM10 – norma dla stężenia dobowego oraz norma dla stężenia rocznego. W 42 strefach przynajmniej jedna z tych norm nie została dotrzymana. Jest to sytuacja gorsza niż w 2013 i 2012 roku, kiedy to do klasy A zaliczono odpowiednio 10 i 8 stref. Równie zły wynik osiągnięto w 2011 roku.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

11
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁukaszHenrykWiktorGośćdarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Na powyższej mapie zaznaczono Kraków, ale równie dobrze mogłaby się tam znaleźć większość polskich miast. […]

trackback

[…] do prawie 50 tys. przedwczesnych zgonów (w zależności od przyjętej metodyki i danego roku). Stężenia występującego w pyle zawieszonym rakotwórczego benzo[a]pirenu są w Polsce od kilku do… Są to jednocześnie stężenia kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż w […]

mcek
Gość

Polecam profesjonalny czujnik domowy pyłów i LZO oregon scientific
she101 https://www.zegarki.com.pl/czujnik-oregon-scientific-she101.html

Andrzej
Gość
Andrzej

Jesteśmy dezinformowani przez media . W dniu 12.01.2018 TVN stężenie pyółów PM 2,5 , – 34 określa jako stan powietrza dobry -to gdzie tu uczciwość

Adrian
Gość
Adrian

Dzisiaj w Nieczmech jest równie źle co i w Polsce
http://airindex.eea.europa.eu/

darek
Gość
darek

Czytałem kiedyś, że najbardziej zatruwają nas niemieckie huty czy elektrociepłownie opalane tanim węglem brunatnym(niestety artykuł zniknął jak kamfora), umiejscowione na południowym wschodzie niemiec, a wiatry w Polsce przeważnie z zachodu, no i nasze góry nieco hamują rozwiewanie tych pyłów, stąd takie stężenie na południu kraju. Ponoć tych najmniejszych pyłów nie jest w stanie wypuścić żaden domowy komin, tylko jakieś elektro-filtry, umieszczane na kominach przemysłowych. Dlaczego rzadko bada się i porównuje powietrza na północy Polski, czyżby tam nie palono w piecach/kominkach? Zastanówcie się ile palono w węglem 20-30 lat a ile teraz?Polityka niemiec jest jednostronna- jak zawsze http://niewygodne.info.pl/artykul7/03637-Niemcy-moga-Polska-juz-nie.htm

Gość
Gość
Gość

To w Polsce na południu nie ma już przemysłu??? Pomyśl czasem nim coś napiszesz…

Wiktor
Gość
Wiktor

Czytam i nie wierzę ile rzeczy nas truje: https://alertsmogowy.pl/pyly-zawieszone/byxh/normy-jakosci-powietrza.html a do tego polskie miasta :https://alertsmogowy.pl/polskie-miasta-smogu/gmlh/smog-w-poznaniu.html… Niestety zarówno miasta jak i wsie, a może szczególnie wsie mają ten problem.. Oddychamy syfem 😐

Henryk
Gość
Henryk

Warto przeczytać i wiedzieć co się dzieje!!! Jak od zachodu ,,wieje,,to jest smog nie tylko w Krakowie!!! Oficjalna wykładnia jest taka,że że możliwości przetwórcze odpadów mamy w Polsce za duże jak na własne potrzeby i coraz więcej śmieci “musimy” sprowadzać zza granicy. (154 tys. ton śmieci rocznie ). To te legalne. Kto ku*wa na to pozwolił? Płoną składowiska,czyli kolejna plaga Polskę zalała. Kiedyś grasował w Polsce ,,samobójca,, a teraz piroman-POdpalacz. 28 maja Jelenia Góra, 26 maja Trzebinia, 25 maja Zgierz, 24 maja Olsztyn, 23 maja Warszawa Mokotów, 21 maja Giebnia, 15 maja Garczegorza (gm. Nowa Wieś Lęborska), 12 maja Gorlice,… Czytaj więcej »

Henryk
Gość
Henryk

Paweł Ścigalski Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. Do Krakowa wjeżdża dziennie ćwierć miliona samochodów!!! http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/na-drogach/a/do-krakowa-wjezdza-dziennie-cwierc-miliona-samochodow-raport,12788292/ Dlatego ponownie żądam rzeczowych wyjaśnień od:Pełnomocnika PMK ds. Jakości Powietrza Pana Pawła Ścigalskiego. Kto ów wykres sporządził i na jakich podstawach bazował!!! Przecież pan Paweł Ścigalski jako pełnomocnik PMK nie pracował. A co Pan Ścigalski nt.jakości powietrza uczynił i jak do poprawy jego jakości się przyczynił??? Programem Ochrony Powietrza za średnioroczną wielkość emisji pyłu PM10 w województwie małopolskim odpowiada w ok. 54% emisja powierzchniowa (m.in. indywidualne źródła spalania paliw), ok. 21% stanowi emisja z transportu, ok. 13% emisja z rolnictwa i niezorganizowana, ok.… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Brakuje Nowa Ruda.
Normy przekroczone o 1700%
Kto z tym pomoże?