Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej

16751
11
Podziel się:

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo złą jakość powietrza, jaką oddychają mieszkańcy wielu rejonów Polski należy postrzegać nie tylko w kategoriach degradacji środowiska, ale również jako ogromne zaniedbanie rozwojowe kraju.

O ile na przestrzeni ostatniej dekady przy wykorzystaniu funduszy unijnych poczyniono ogromne postępy w zakresie gospodarki wodnościekowej, a w ciągu ostatnich lat regulacjami została objęta również gospodarka odpadami, o tyle kwestie ochrony powietrza nie stanowiły przez minione dziesięciolecie obszaru, w którym prowadzone byłby adekwatne działania nastawione na rozwiązanie problemu. Polska polityka ochrony powietrza jest w dużej mierze reaktywna – znacznie ograniczono zanieczyszczenia powietrza emitowane przez przemysł i energetykę ponieważ wymogi dla tego sektora wprowadzono na poziomie prawodawstwa unijnego. Brakuje natomiast praktycznie jakichkolwiek regulacji w zakresie instalacji stosowanych w gospodarstwach domowych, a więc pieców i kotłów na paliwa stałe czy kominków. Również w zakresie transportu brak kluczowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby ograniczanie wykorzystywania najbardziej szkodliwych dla powietrza samochodów. W wyniku wieloletnich zaniedbań polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej, a wspólnotowe i polskie prawo dotyczące norm jakości powietrza jest łamane od przeszło 10 lat.

Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu, PM 2,5, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrometra. W odniesieniu do tych zanieczyszczeń Polska przoduje w rankingach porównujących stężenia w poszczególnych krajach, a normy określone prawem unijnym i polskim są przekraczane w licznych polskich miejscowościach. Często są to przekroczenia kilku a nawet kilkunastokrotne. W przypadku zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu problem występuje w większych miastach, przy dużych arteriach komunikacyjnych. Jeśli chodzi o ozon – Polska na tle innych państw UE wypada znacznie lepiej niż w przypadku pyłów i WWA.

Niniejszy rozdział zawiera podsumowanie danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Polsce pyłem zawieszonym (frakcje PM10 oraz PM2,5), wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, dwutlenkiem azotu oraz ozonem. W podrozdziałach poświęconych każdemu zanieczyszczeniu znajduje się porównanie stopnia zanieczyszczenia powietrza poszczególnymi substancjami na tle innych krajów Unii Europejskiej, a także bardziej szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych regionów Polski.

PYŁ ZAWIESZONY PM10

Pył zawieszony składa się z mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale przejściowe i ciężkie oraz ich związki, a także dioksyny i furany. Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

11
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁukaszHenrykWiktorGośćdarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Na powyższej mapie zaznaczono Kraków, ale równie dobrze mogłaby się tam znaleźć większość polskich miast. […]

trackback

[…] do prawie 50 tys. przedwczesnych zgonów (w zależności od przyjętej metodyki i danego roku). Stężenia występującego w pyle zawieszonym rakotwórczego benzo[a]pirenu są w Polsce od kilku do… Są to jednocześnie stężenia kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż w […]

mcek
Gość

Polecam profesjonalny czujnik domowy pyłów i LZO oregon scientific
she101 https://www.zegarki.com.pl/czujnik-oregon-scientific-she101.html

Andrzej
Gość
Andrzej

Jesteśmy dezinformowani przez media . W dniu 12.01.2018 TVN stężenie pyółów PM 2,5 , – 34 określa jako stan powietrza dobry -to gdzie tu uczciwość

Adrian
Gość
Adrian

Dzisiaj w Nieczmech jest równie źle co i w Polsce
http://airindex.eea.europa.eu/

darek
Gość
darek

Czytałem kiedyś, że najbardziej zatruwają nas niemieckie huty czy elektrociepłownie opalane tanim węglem brunatnym(niestety artykuł zniknął jak kamfora), umiejscowione na południowym wschodzie niemiec, a wiatry w Polsce przeważnie z zachodu, no i nasze góry nieco hamują rozwiewanie tych pyłów, stąd takie stężenie na południu kraju. Ponoć tych najmniejszych pyłów nie jest w stanie wypuścić żaden domowy komin, tylko jakieś elektro-filtry, umieszczane na kominach przemysłowych. Dlaczego rzadko bada się i porównuje powietrza na północy Polski, czyżby tam nie palono w piecach/kominkach? Zastanówcie się ile palono w węglem 20-30 lat a ile teraz?Polityka niemiec jest jednostronna- jak zawsze http://niewygodne.info.pl/artykul7/03637-Niemcy-moga-Polska-juz-nie.htm

Gość
Gość
Gość

To w Polsce na południu nie ma już przemysłu??? Pomyśl czasem nim coś napiszesz…

Wiktor
Gość
Wiktor

Czytam i nie wierzę ile rzeczy nas truje: https://alertsmogowy.pl/pyly-zawieszone/byxh/normy-jakosci-powietrza.html a do tego polskie miasta :https://alertsmogowy.pl/polskie-miasta-smogu/gmlh/smog-w-poznaniu.html… Niestety zarówno miasta jak i wsie, a może szczególnie wsie mają ten problem.. Oddychamy syfem 😐

Henryk
Gość
Henryk

Warto przeczytać i wiedzieć co się dzieje!!! Jak od zachodu ,,wieje,,to jest smog nie tylko w Krakowie!!! Oficjalna wykładnia jest taka,że że możliwości przetwórcze odpadów mamy w Polsce za duże jak na własne potrzeby i coraz więcej śmieci “musimy” sprowadzać zza granicy. (154 tys. ton śmieci rocznie ). To te legalne. Kto ku*wa na to pozwolił? Płoną składowiska,czyli kolejna plaga Polskę zalała. Kiedyś grasował w Polsce ,,samobójca,, a teraz piroman-POdpalacz. 28 maja Jelenia Góra, 26 maja Trzebinia, 25 maja Zgierz, 24 maja Olsztyn, 23 maja Warszawa Mokotów, 21 maja Giebnia, 15 maja Garczegorza (gm. Nowa Wieś Lęborska), 12 maja Gorlice,… Czytaj więcej »

Henryk
Gość
Henryk

Paweł Ścigalski Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. Do Krakowa wjeżdża dziennie ćwierć miliona samochodów!!! http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/na-drogach/a/do-krakowa-wjezdza-dziennie-cwierc-miliona-samochodow-raport,12788292/ Dlatego ponownie żądam rzeczowych wyjaśnień od:Pełnomocnika PMK ds. Jakości Powietrza Pana Pawła Ścigalskiego. Kto ów wykres sporządził i na jakich podstawach bazował!!! Przecież pan Paweł Ścigalski jako pełnomocnik PMK nie pracował. A co Pan Ścigalski nt.jakości powietrza uczynił i jak do poprawy jego jakości się przyczynił??? Programem Ochrony Powietrza za średnioroczną wielkość emisji pyłu PM10 w województwie małopolskim odpowiada w ok. 54% emisja powierzchniowa (m.in. indywidualne źródła spalania paliw), ok. 21% stanowi emisja z transportu, ok. 13% emisja z rolnictwa i niezorganizowana, ok.… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Brakuje Nowa Ruda.
Normy przekroczone o 1700%
Kto z tym pomoże?