Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej

3796
10
Podziel się:

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo złą jakość powietrza, jaką oddychają mieszkańcy wielu rejonów Polski należy postrzegać nie tylko w kategoriach degradacji środowiska, ale również jako ogromne zaniedbanie rozwojowe kraju.

O ile na przestrzeni ostatniej dekady przy wykorzystaniu funduszy unijnych poczyniono ogromne postępy w zakresie gospodarki wodnościekowej, a w ciągu ostatnich lat regulacjami została objęta również gospodarka odpadami, o tyle kwestie ochrony powietrza nie stanowiły przez minione dziesięciolecie obszaru, w którym prowadzone byłby adekwatne działania nastawione na rozwiązanie problemu. Polska polityka ochrony powietrza jest w dużej mierze reaktywna – znacznie ograniczono zanieczyszczenia powietrza emitowane przez przemysł i energetykę ponieważ wymogi dla tego sektora wprowadzono na poziomie prawodawstwa unijnego. Brakuje natomiast praktycznie jakichkolwiek regulacji w zakresie instalacji stosowanych w gospodarstwach domowych, a więc pieców i kotłów na paliwa stałe czy kominków. Również w zakresie transportu brak kluczowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby ograniczanie wykorzystywania najbardziej szkodliwych dla powietrza samochodów. W wyniku wieloletnich zaniedbań polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej, a wspólnotowe i polskie prawo dotyczące norm jakości powietrza jest łamane od przeszło 10 lat.

Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu, PM 2,5, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrometra. W odniesieniu do tych zanieczyszczeń Polska przoduje w rankingach porównujących stężenia w poszczególnych krajach, a normy określone prawem unijnym i polskim są przekraczane w licznych polskich miejscowościach. Często są to przekroczenia kilku a nawet kilkunastokrotne. W przypadku zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu problem występuje w większych miastach, przy dużych arteriach komunikacyjnych. Jeśli chodzi o ozon – Polska na tle innych państw UE wypada znacznie lepiej niż w przypadku pyłów i WWA.

Niniejszy rozdział zawiera podsumowanie danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Polsce pyłem zawieszonym (frakcje PM10 oraz PM2,5), wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, dwutlenkiem azotu oraz ozonem. W podrozdziałach poświęconych każdemu zanieczyszczeniu znajduje się porównanie stopnia zanieczyszczenia powietrza poszczególnymi substancjami na tle innych krajów Unii Europejskiej, a także bardziej szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych regionów Polski.

PYŁ ZAWIESZONY PM10

Pył zawieszony składa się z mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale przejściowe i ciężkie oraz ich związki, a także dioksyny i furany. Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się:

10 comments

 1. Andrzej 12 Styczeń, 2018 pm 31 14: 37 Odpowiadać

  Jesteśmy dezinformowani przez media . W dniu 12.01.2018 TVN stężenie pyółów PM 2,5 , – 34 określa jako stan powietrza dobry -to gdzie tu uczciwość

 2. darek 2 Marzec, 2018 pm 31 12: 26 Odpowiadać

  Czytałem kiedyś, że najbardziej zatruwają nas niemieckie huty czy elektrociepłownie opalane tanim węglem brunatnym(niestety artykuł zniknął jak kamfora), umiejscowione na południowym wschodzie niemiec, a wiatry w Polsce przeważnie z zachodu, no i nasze góry nieco hamują rozwiewanie tych pyłów, stąd takie stężenie na południu kraju. Ponoć tych najmniejszych pyłów nie jest w stanie wypuścić żaden domowy komin, tylko jakieś elektro-filtry, umieszczane na kominach przemysłowych. Dlaczego rzadko bada się i porównuje powietrza na północy Polski, czyżby tam nie palono w piecach/kominkach? Zastanówcie się ile palono w węglem 20-30 lat a ile teraz?Polityka niemiec jest jednostronna- jak zawsze http://niewygodne.info.pl/artykul7/03637-Niemcy-moga-Polska-juz-nie.htm

 3. Henryk 20 Grudzień, 2018 am 31 08: 52 Odpowiadać

  Warto przeczytać i wiedzieć co się dzieje!!!
  Jak od zachodu ,,wieje,,to jest smog nie tylko w Krakowie!!!
  Oficjalna wykładnia jest taka,że że możliwości przetwórcze odpadów mamy w Polsce za duże jak na własne potrzeby i coraz więcej śmieci “musimy” sprowadzać zza granicy. (154 tys. ton śmieci rocznie ). To te legalne. Kto ku*wa na to pozwolił?
  Płoną składowiska,czyli kolejna plaga Polskę zalała.
  Kiedyś grasował w Polsce ,,samobójca,, a teraz piroman-POdpalacz.
  28 maja Jelenia Góra,
  26 maja Trzebinia,
  25 maja Zgierz,
  24 maja Olsztyn,
  23 maja Warszawa Mokotów,
  21 maja Giebnia,
  15 maja Garczegorza (gm. Nowa Wieś Lęborska),
  12 maja Gorlice,
  5 maja Police,
  13 maja Radom – Wincentów,
  29 kwietnia Bierutów,
  28 kwietnia Opole,
  24 kwietnia Pyszna k. Śremu,
  22 kwietnia Łaszew (Wielkopolskie),
  19 kwietnia Piotrków Trybunalski,
  18 kwietnia Siemianowice Śląskie (3 raz w ciągu 3 lat),
  12 kwietnia Kietrz,
  8 kwietnia Dąbrówka Wlkp.,
  7 kwietnia Piotrów Pierwszy,
  6 kwietnia Jastrzębie Zdrój,
  24 marca Gorzów Wlkp.
  (╯︵╰,)
  Jak od zachodu ,,wieje,,to jest smog/ nie tylko/ w Krakowie!!!
  W Uwadze! po Uwadze o poważnym problemie mieszkańców Siemianowic Śląskich. Chodzi o gigantyczne wysypisko śmieci na którym wybuchają pożary. Gęsty, toksyczny dym truje ludzi.
  https://uwaga.tvn.pl/uwaga-po-uwadze,2680,n/uwaga-po-uwadze-23-iv-2018,258433.html
  https://remiza.com.pl/pozar-skladowiska-odpadow-w-siemianowicach-slaskich-wideo/
  Wg szacunków ludzi związanych z ochroną środowiska do których dotarłem tylko pożar wysypiska w Zgierzu mógł uwolnić do atmosfery aż dziesięć razy więcej dioksyn, węglowodorów alifatycznych i aromatycznych niż wszystkie stare piece w krakowskich mieszkaniach przez … 25 lat!
  Więcej czytaj poniżej.
  http://www.wykop.pl/ramka/4332739/utylizacja-po-polsku-z-mafia-w-tle/
  A w Krakowie Majchrowski ma na etacie pełnomocnika od czystego powietrza/zapewne kilka osób tamże pracuje/który nie wie ,że spalarnia śmieci nie przestrzega reżimu technologicznego i gdzie wywozi popioły z tejże spalarni śmieci.
  Obok jest druga spalarnia odpadów medycznych!!!
  Najprościej jest,, dziadkom i babciom,, kontrolować jakiej jakości paliwem stałym ogrzewają dom.
  http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/krakow-krakowski-holding-komunalny-nie-wiedzial-gdzie-laduja-niebezpieczne-odpady-ze-spalarni,12878986/

 4. Henryk 20 Grudzień, 2018 am 31 08: 57 Odpowiadać

  Paweł Ścigalski
  Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza.
  Do Krakowa wjeżdża dziennie ćwierć miliona samochodów!!!
  http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/na-drogach/a/do-krakowa-wjezdza-dziennie-cwierc-miliona-samochodow-raport,12788292/
  Dlatego ponownie żądam rzeczowych wyjaśnień od:Pełnomocnika PMK ds. Jakości Powietrza Pana Pawła Ścigalskiego.
  Kto ów wykres sporządził i na jakich podstawach bazował!!!
  Przecież pan Paweł Ścigalski jako pełnomocnik PMK nie pracował.
  A co Pan Ścigalski nt.jakości powietrza uczynił i jak do poprawy jego jakości się przyczynił???
  Programem Ochrony Powietrza za średnioroczną wielkość emisji pyłu PM10 w województwie małopolskim odpowiada w ok. 54% emisja powierzchniowa (m.in. indywidualne źródła spalania paliw), ok. 21% stanowi emisja z transportu, ok. 13% emisja z rolnictwa i niezorganizowana, ok. 12% emisja punktowa (przemysłowa) zgodnie z przedstawionym rysunkiem:
  Dlatego żyjemy pod ,,zaciemnioną chmurką smogu,,.
  I nadał prawdy się nie możemy dowiedzieć
  https://www.youtube.com/watch?v=OV-tLIieEEk
  Jak to się ma do przesłanego mi wykresu z 2015 r.
  Nadal oczekuję rzeczowej odpowiedzi lub dymisji osób którym zlecono za podatników pieniądze pełnienie odpowiedzialnej misji.
  Pozdrawiam –Henryk

Czy zgadzasz się z autorem?