82-letnia aktorka wystąpiła podczas 92. ceremonii wręczenia Oscarów w sukni, którą miała na sobie również w Cannes w 2014 roku. Przez ramię przewiesiła czerwony płaszcz. Dwa dni wcześniej protestowała w nim przeciwko spalaniu paliw kopalnych.
Recyklingując swój oscarowy strój, aktorka chciała zwrócić uwagę na to, jak bardzo szkodliwy dla środowiska jest przemysł modowy (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zresztą nie była jedyną gwiazdą, która zdecydowała się na taki ruch – Joaquin Phoenix na wszystkie tegoroczne gale zakładał ten sam garnitur, a aktorka Elizabeth Banks wyjęła z garderoby długą suknię, którą miała na sobie podczas oscarowego after party w 2004 roku. „Recyklingowanie starych stylizacji jest teraz najgorętszym trendem” – napisała dziennikarka „Vanity Fair”.
„Nauka mówi jasno – musimy przestać spalać paliwa kopalne i zacząć inwestować w energię odnawialną. Nie możemy dłużej temu zaprzeczać – mamy kryzys klimatyczny, a porażka w walce z nim grozi katastrofalnymi skutkami dla planety, zwierząt, naszych rodzin, społeczności i naszej ekonomii” – czytamy na stronie Fire Drill Friday.
Wcześniej protesty odbywały się w Waszyngtonie. Fonda nawet przeprowadziła się tam na kilka miesięcy, żeby móc wychodzić z tłumem aktywistów na ulice co piątek. Teraz jednak ruch przenosi się do Los Angeles, gdzie aktorka kręci serial Netflixa „Grace i Frankie”. Zapowiedziała, że będzie organizowała manifestacje w każdy pierwszy piątek miesiąca aż do końca zdjęć. Później Fire Drill Fridays znowu będą odbywać się co tydzień, blokując ulice i promenady w L.A.
„Nieposłuszeństwo obywatelskie nie jest pierwszym rozwiązaniem” – mówiła Fonda cytowana przez „Indie Wire”. „Ale jeśli już protestowałeś, podpisywałeś petycje, prosiłeś i błagałeś, a wciąż nie byłeś słuchany, możesz zrobić ten kolejny krok” – dodała. Sama była aresztowana za nieposłuszeństwo obywatelskie pięciokrotnie. Zaznacza w rozmowach z mediami, że przez trzy miesiące będzie zabierać głos na mównicy podczas manifestacji, ale nie będzie łamać przepisów – zobowiązuje ją do tego umowa sądowa, którą zawarła po aresztowaniach w stolicy USA.
W wywiadach powtarza: “Jest nas coraz więcej i chcemy, żeby kolejne osoby dołączały i nie bały się mówić głośno. Nasze żądania opieramy na wiedzy naukowej, domagamy się zaprzestania wydobywania kopalin, rezygnacji z wykorzystywania paliw kopalnych w ciągu najbliższych 30 lat i wsparcia przez rząd Nowego Zielonego Ładu”.”
Zdjęcie: Phil Pasquini/Shutterstock