81-letnia Jane Fonda aresztowana podczas klimatycznego protestu pod Kapitolem

3920
0
Podziel się:
81-letnia Jane Fonda aresztowana podczas klimatycznego protestu pod Kapitolem

Jane Fonda skuta kajdankami i aresztowana – takie obrazy obiegły media po proteście klimatycznym, który w ostatni weekend odbywał się w Waszyngtonie. 81-letnia dziś gwiazda amerykańskiego kina protestowała przeciwko bierności amerykańskiego rządu wobec kryzysu klimatycznego.

Wydarzenie, w którym brała udział aktorka, było częścią protestów Fire Drill Fridays, które zainspirowane zostały działalnością nastoletniej Grety Thunberg. Oprócz Fondy w proteście brało udział 15 osób, w tym wnuczka aktorki Vasser Turner Seydel.

Oficjalnym powodem aresztowania całej szesnastki było zakłócanie porządku przed budynkiem Kapitolu. Amatorskie nagrania z aresztowania aktorki szybko pojawiły się w mediach społecznościowych. Jak wynika z relacji w amerykańskich mediach, aresztowani już po kilku godzinach zostali wypuszczeni na wolność.

Protesty Fire Drill Fridays zainicjowane zostały przez samą Fondę, która wzywa do protestów adresowanych do amerykańskich władz.

„W każdy piątek do końca stycznia będziemy prowadzić cotygodniowe protesty przy Kapitolu. Domagamy się od naszych przywódców podjęcia działań, mających na celu zaradzenie trwającemu kryzysowi klimatycznemu. Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę” – napisała aktorka na swojej stronie internetowej, dzień przed aresztowaniem.

Naukowcy alarmują: mamy niewiele ponad dekadę, by podjąć odważne, ambitne działania, by odwrócić naszą gospodarkę od paliw kopalnych w stronę czystej, odnawialnej energii. Potrzebujemy Zielonego Nowego Ładu, by zmobilizować nasz rząd i wszystkie sektory gospodarki do zmierzenia się z nakładającymi się na siebie skutkami zmian klimatu, nierównościami i strukturalnym rasizmem” – możemy przeczytać na stronie aktorki, która jako aktywistka zajmuje się nie tylko sprawami klimatu, ale i prawami mniejszości.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Makarenko

Podziel się: