Udostępnij

81-letnia Jane Fonda aresztowana podczas klimatycznego protestu pod Kapitolem

15.10.2019

Jane Fonda skuta kajdankami i aresztowana – takie obrazy obiegły media po proteście klimatycznym, który w ostatni weekend odbywał się w Waszyngtonie. 81-letnia dziś gwiazda amerykańskiego kina protestowała przeciwko bierności amerykańskiego rządu wobec kryzysu klimatycznego.

Wydarzenie, w którym brała udział aktorka, było częścią protestów Fire Drill Fridays, które zainspirowane zostały działalnością nastoletniej Grety Thunberg. Oprócz Fondy w proteście brało udział 15 osób, w tym wnuczka aktorki Vasser Turner Seydel.

Oficjalnym powodem aresztowania całej szesnastki było zakłócanie porządku przed budynkiem Kapitolu. Amatorskie nagrania z aresztowania aktorki szybko pojawiły się w mediach społecznościowych. Jak wynika z relacji w amerykańskich mediach, aresztowani już po kilku godzinach zostali wypuszczeni na wolność.

Protesty Fire Drill Fridays zainicjowane zostały przez samą Fondę, która wzywa do protestów adresowanych do amerykańskich władz.

„W każdy piątek do końca stycznia będziemy prowadzić cotygodniowe protesty przy Kapitolu. Domagamy się od naszych przywódców podjęcia działań, mających na celu zaradzenie trwającemu kryzysowi klimatycznemu. Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę” – napisała aktorka na swojej stronie internetowej, dzień przed aresztowaniem.

Naukowcy alarmują: mamy niewiele ponad dekadę, by podjąć odważne, ambitne działania, by odwrócić naszą gospodarkę od paliw kopalnych w stronę czystej, odnawialnej energii. Potrzebujemy Zielonego Nowego Ładu, by zmobilizować nasz rząd i wszystkie sektory gospodarki do zmierzenia się z nakładającymi się na siebie skutkami zmian klimatu, nierównościami i strukturalnym rasizmem” – możemy przeczytać na stronie aktorki, która jako aktywistka zajmuje się nie tylko sprawami klimatu, ale i prawami mniejszości.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Makarenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.