Udostępnij

Naukowcy z Japonii proponują model miasta oparty prawie wyłącznie na energii słonecznej

26.01.2021

„SolarEV City” to model funkcjonowania miasta zaproponowany przez japońskich naukowców z Narodowego Instytutu Badań nad Środowiskiem. Według niego podstawowym źródłem energii w mieście może być fotowoltaika. Naukowcy wyliczają, że w przypadku większości obszarów miejskich Japonii za jej sprawą możliwe byłoby zaspokojenie od 53 do 95 proc. zapotrzebowania na energię. Kluczowym elementem jest jednak magazynowanie energii, któremu miałyby służyć samochody elektryczne.

Koncepcja proponowana przez japońskich naukowców zakłada wykorzystanie 70 proc. powierzchni dachowych w mieście do produkcji energii elektrycznej ze słońca, a także magazynowanie prądu z użyciem akumulatorów elektrycznych. Założono, że „elektrykiem” byłby każdy pojazd poruszający się po mieście, który równocześnie dysponowałby odpowiednio dużą baterią.

Czytaj także: Fotowoltaika “nowym królem” energetyki. W wielu miejscach to najtańsze źródło prądu

W przypadku 80 proc. głównych obszarów miejskich Japonii pozwoliłoby to na zaspokojenie od 53 do 95 proc. potrzeb energetycznych, a więc znaczącą lub niemal całkowitą dekarbonizację.

Japończycy koncepcję „SolarEV City” zaprezentowali na łamach czasopisma naukowego „Environment Research Letters„. Z ich obliczeń wynika, że dzięki przejściu na model, łączący energetykę słoneczną i magazynowanie prądu za sprawą pojazdów elektrycznych, możliwe byłoby zmniejszenie emisji dwutlenku węgla od 54 do 95 proc., przy oszczędnościach w wysokości od 26 do 41 proc. kosztów energii.

Czytaj także: Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

Naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Środowiskiem podkreślają, że modelowi, w którym podstawą jest fotowoltaika, sprzyja odpowiednie nasłonecznienie, dlatego może on okazać się szczególnie opłacalny w przypadku regionów miejskich w krajach rozwijających się. Wówczas mogłoby one zmniejszyć wzrost emisji CO2, który w skali globalnej nie jest pożądany ze względu na problem zmian klimatycznych.

Szacuje się, że obszary miejskie odpowiadają na świecie za 60-70 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej.

_

Z wynikami analiz japońskich naukowców można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Thiti Sukapan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.