Udostępnij

Klimatyczny szczyt Joe Bidena. O emisjach i węglu rozmawiają m.in. Rosja, Chiny i Polska

22.04.2021

To może być najważniejsze takie spotkanie przed klimatyczną konferencją ONZ w listopadzie. Tak o rozpoczynającym się w Dzień Ziemi szczycie klimatycznym Leaders Summit mówią komentatorzy. Przez wirtualny charakter spotkania trudno jednak oczekiwać przełomu. Spotkanie przywódców 40 państw zwołał prezydent USA Joe Biden. Wśród zaproszonych jest również polska głowa państwa. Andrzej Duda weźmie udział w panelu drugiego dnia szczytu.

Otwierający szczyt prezydent USA mówił o wpływie zmiany klimatu na wiele dziedzin ludzkiego życia. „Chodzi o ochronę zdrowia we wszystkich regionach świata, dobrobyt pracowników, siłę naszych gospodarek” – przekonywał prezydent.

Biden zapowiadał szczyt klimatyczny już na początku swojej kadencji. Był to jeden z kilku sygnałów zapowiadających zmianę klimatycznego kursu USA. Po kilku latach bezczynności Donalda Trumpa Stany wróciły do Porozumienia Paryskiego. Umowa z 2015 roku zobowiązuje sygnatariuszy do radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Biden zapowiedział też objęcie ochroną nowych terenów należących do federalnego rządu.

Szczyt klimatyczny: Biden zaprasza przedstawicieli maleńkich wysp, Putina i Xi Jinpinga

Zaraz przed szczytem administracja Joe Bidena wykonała kolejny ważny gest. Biały Dom zapowiedział przedstawienie nowych celów redukcji emisji. Waszyngton za dziewięć lat chce je obniżyć o 50 do 52 proc., przy czym punktem wyjściowym mają być dane o ich poziomach z 2005 roku.

„Stany Zjednoczone nie będą dalej czekać z działaniem, zwłoka będzie zbyt kosztowna dla naszego narodu, który jest zdecydowany, by działać już teraz” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez gabinet Bidena.

Czytaj również: Koniec z pozwoleniami na wydobycie ropy.Zielona rewolucja w USA

Szczyt poprzedziła też wizyta Johna Kerry’ego w Chinach. Klimatyczny wysłannik gabinetu Bidena przekonywał tamtejsze władze do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Wizyta zakończyła się deklaracją o współpracy dwóch największych emitentów dwutlenku węgla na świecie.

– Pomimo ostatnich napięć politycznych pomiędzy tymi krajami, ważne jest znalezienie wspólnej płaszczyzny na rzecz ochrony klimatu i pokazanie, że konieczne są wspólne działania. Miejmy nadzieję, że Chiny (…) wzmocnią nie tylko jego polityczny przekaz – komentuje Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej. Kerry przed startem szczytu zapowiedział, że swoje cele dotyczące ochrony klimatu podniosą kraje odpowiadające za 60 proc. światowego PKB.

Prezydent Państwa Środka Xi Jinping będzie jednym z mówców podczas Leaders Summit. Obok niego wystąpią przywódcy z 39 krajów świata. Głos będą miały nie tylko głowy największych i najbogatszych państw. Dzięki transmisji on-line cały świat będzie mógł usłyszeć przywódców Antigui i Barbudy czy Fiji, wyspiarskich państw najbardziej zagrożonych przez wzrastające poziomy oceanów. Ważny jest też udział uzależnionej od eksportu paliw kopalnych Rosji i wycinającej Amazonię Brazylii.

O czym będzie mówił Andrzej Duda?

Joe Biden na szczyt klimatyczny zaprosił również Polskę. Nasz kraj reprezentować będzie Andrzej Duda. Wystąpi on podczas piątkowego panelu dotyczącego ekonomicznych skutków kryzysu klimatycznego.

– Polska nie tylko ma wysokie emisje CO2, jest też wielkim hamulcowym walki z kryzysem klimatycznym. Sam prezydent Duda jeszcze niedawno zapewniał, że węgiel jest strategicznym surowcem naszego kraju i mamy zapasy na 200 lat. Administracja amerykańska ma nadzieję, że Polska znajdzie się w grupie państw, poważnie podchodzących do kryzysu klimatycznego – komentowała udział Dudy w Leaders Summit Ilona Jędrasik z organizacji ClientEarth Prawinicy dla Ziemi.

Komentatorzy są zgodni: spotkanie zwołane przez Bidena jest też ważnym prologiem przed ONZ-owską konferencją COP26, zaplanowaną na listopad w Glasgow. Wirtualny szczyt może jednak nie przynieść żadnych przełomowych decyzji – niemożliwe będą kuluarowe rozmowy i przynoszące konkrety spotkania niższych rangą urzędników państwowych.

Zdjęcie: archna nautiyal / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.