Kampania na ulicach Krakowa. „Dorobiłam się już astmy. Za raka podziękuję”

1803
0
Podziel się:
"Przeprowadziłem się na wieś, żeby mieć czyste powietrze, a tu nieraz nie da się wyjść z domu. Okoliczne wsie kopcą bardziej niż Kraków." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

W Małopolsce trwają ostatnie prace nad nowym Programem ochrony powietrza. To kluczowy dokument dla walki ze smogiem w regionie w kolejnych latach. Polski Alarm Smogowy przypomniał radnym wojewódzkim, jak ważna jest to sprawa. Zrobił to z pomocą plakatów, które prezentowały cytaty ze zgłoszonych w konsultacjach głosów mieszkańców.

Plakaty wisiały na krakowskich przystankach przed dwa pierwsze tygodnie września. Zawieszono je w dzień pierwszego czytania projektu w sejmiku wojewódzkim [czytaj więcej: Czystość powietrza w Małopolsce jest w rękach radnych. “Tutaj każde dziecko ma astmę”.]

"Dorobiłam się już astmy, za raka podziękuję". Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Dorobiłam się już astmy, za raka podziękuję”. Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Na plakatach można było przeczytać cytaty z głosów, które mieszkańcy złożyli w procesie konsultacji społecznych:

"Oddech, oddech, oddech, kaszel, kaszel, kaszel." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Oddech, oddech, oddech, kaszel, kaszel, kaszel.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
"Smutna rzeczywistość jest taka, że w Czernichowie nawet bez koronawirusa w sezonie grzewczym musimy siedzieć w domu, bo powietrze jest makabryczne." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Smutna rzeczywistość jest taka, że w Czernichowie nawet bez koronawirusa w sezonie grzewczym musimy siedzieć w domu, bo powietrze jest makabryczne.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Nie mówimy, ilu ludzi umiera z powodu toksyn w powietrzu… Tej zimy stan powietrza w gminach otaczających Kraków był wciąż tragiczny, a gminy nie robią nic lub bardzo mało!” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„W Zabierzowie przy bezwietrznej pogodzie nie da się oddychać (zwłaszcza wieczorem) przez całą zimę. MAMY TEGO DOŚĆ!” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
"Przeprowadziłem się na wieś, żeby mieć czyste powietrze, a tu nieraz nie da się wyjść z domu. Okoliczne wsie kopcą bardziej niż Kraków." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Przeprowadziłem się na wieś, żeby mieć czyste powietrze, a tu nieraz nie da się wyjść z domu. Okoliczne wsie kopcą bardziej niż Kraków.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Uwagi popierające ambitną wersję Programu ochrony powietrza zgłosiły ponad 4000 osób.

Fot. Joanna Urbaniec.

Podziel się: