Udostępnij

Kampania na ulicach Krakowa. „Dorobiłam się już astmy. Za raka podziękuję”

17.09.2020

W Małopolsce trwają ostatnie prace nad nowym Programem ochrony powietrza. To kluczowy dokument dla walki ze smogiem w regionie w kolejnych latach. Polski Alarm Smogowy przypomniał radnym wojewódzkim, jak ważna jest to sprawa. Zrobił to z pomocą plakatów, które prezentowały cytaty ze zgłoszonych w konsultacjach głosów mieszkańców.

Plakaty wisiały na krakowskich przystankach przed dwa pierwsze tygodnie września. Zawieszono je w dzień pierwszego czytania projektu w sejmiku wojewódzkim [czytaj więcej: Czystość powietrza w Małopolsce jest w rękach radnych. “Tutaj każde dziecko ma astmę”.]

"Dorobiłam się już astmy, za raka podziękuję". Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Dorobiłam się już astmy, za raka podziękuję”. Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Na plakatach można było przeczytać cytaty z głosów, które mieszkańcy złożyli w procesie konsultacji społecznych:

"Oddech, oddech, oddech, kaszel, kaszel, kaszel." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Oddech, oddech, oddech, kaszel, kaszel, kaszel.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
"Smutna rzeczywistość jest taka, że w Czernichowie nawet bez koronawirusa w sezonie grzewczym musimy siedzieć w domu, bo powietrze jest makabryczne." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Smutna rzeczywistość jest taka, że w Czernichowie nawet bez koronawirusa w sezonie grzewczym musimy siedzieć w domu, bo powietrze jest makabryczne.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
 class=
„Nie mówimy, ilu ludzi umiera z powodu toksyn w powietrzu… Tej zimy stan powietrza w gminach otaczających Kraków był wciąż tragiczny, a gminy nie robią nic lub bardzo mało!” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
 class=
„W Zabierzowie przy bezwietrznej pogodzie nie da się oddychać (zwłaszcza wieczorem) przez całą zimę. MAMY TEGO DOŚĆ!” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
"Przeprowadziłem się na wieś, żeby mieć czyste powietrze, a tu nieraz nie da się wyjść z domu. Okoliczne wsie kopcą bardziej niż Kraków." Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
„Przeprowadziłem się na wieś, żeby mieć czyste powietrze, a tu nieraz nie da się wyjść z domu. Okoliczne wsie kopcą bardziej niż Kraków.” Głos w konsultacjach społecznych nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Uwagi popierające ambitną wersję Programu ochrony powietrza zgłosiły ponad 4000 osób.

Fot. Joanna Urbaniec.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.