Udostępnij

Kampus Cambridge będzie neutralny dla klimatu, a uczelnia wycofa się z inwestycji w paliwa kopalne

06.10.2020

University of Cambridge zapowiada, że do 2030 roku wycofa się ze wszystkich bezpośrednich i pośrednich inwestycji w paliwa kopalne. Do 2038 roku uczelnia chce być neutralna dla klimatu: zarówno jeśli chodzi o portfel inwestycyjny, jak i funkcjonowanie samego kampusu.

„Uniwersytet w sposób kompleksowy odpowiada na pilną środowiskową i moralną potrzebę działania, składając historyczną deklarację. Pokazuje ona naszą determinację w poszukiwaniu rozwiązań kryzysu klimatycznego” – powiedział w oświadczeniu prof. Stephen J. Toope, wicekanclerz uczelni, który ogłosił decyzję.

University of Cambridge dysponuje jednym z największych funduszy kapitałowych wśród europejskich uczelni. Liczy on 3,5 miliarda funtów.

Czytaj także: Połowa brytyjskich uczelni zrezygnuje z udziałów w branży paliw kopalnych. Dezinwestycje pomogą w walce z kryzysem klimatycznym?

Szczegółowy cel, nakreślony przy okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego, zakłada:

  • wycofanie się z przedsiębiorstw zajmujących się konwencjonalną energetyką – do grudnia 2020 roku;
  • inwestycje w energetykę odnawialną – do 2025 roku;
  • wycofanie się wszelkich inwestycji, które w znaczący sposób powiązane są z paliwami kopalnymi – do 2030 roku;
  • osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym portfelu inwestycyjnym do 2038 roku, zgodnie z szerszymi celami uniwersytetu.

Do 2038 roku, co zapowiedziano już wcześniej, wszystkie budynki i infrastruktura należąca do uczelni mają się stać neutralne dla klimatu. Ma to być możliwe za sprawą przejścia na alternatywne technologie grzewcze i pozyskiwanie energii z OZE.

Czytaj także: Sztuczna fotosynteza ma wytwarzać czyste paliwo ze światła, CO2 i wody

University of Cambridge włącza się ponadto w ochronę klimatu poprzez działalność naukową: poszukując i rozwijając rozwiązania, które mogą pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/gowithstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.