Udostępnij

Kanada stawia na weganizm. Zainwestuje 100 milionów dolarów w roślinne produkty

29.06.2020

Kanadyjski rząd przekaże dofinansowanie dla lokalnej firmy, zajmującej się produkcją protein pochodzenia roślinnego. Władze chcą tym samym promować dietę wege i stworzyć nowe miejsca pracy.

„Ludzie na całym świecie jedzą coraz więcej produktów pochodzenia roślinnego, a to tworzy okazję do wypromowania kanadyjskich innowacji i upraw’ – mówił premier Kanady Justin Trudeau. Zapowiedział jednocześnie, że rząd przekaże prawie 100 milionów dolarów w produkcję żywności wege.

Pieniądze trafią do Merit Functional Foods z Winnipeg . To młode przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją składników z białkiem roślinnym m.in. z grochu i rzepaku. Taka „baza proteinowa” może być używana do tworzenia alternatyw dla mięs, nabiału, jajek i słodyczy.
Jak czytamy w informacji prasowej, fabryka zaopatruje się wyłącznie u kanadyjskich rolników. Ma w pełni funkcjonować do końca roku i stworzyć 80 nowych miejsc pracy.

Czytaj także: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu

„Technologie rolnicze wyprodukowane w Kanadzie i innowacje Merit Functional Foods nie tylko dają nam przewagę konkurencyjną na rynku globalnym, ale także tworzą miejsca pracy i zwiększają wartość towarów naszych rolników” – komentowała minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau.

Kanadyjski rząd w oficjalnym komunikacie przypomina, że produkcja mięsa jest jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu. Szacuje się, że wytwarzanie produktów roślinnych powoduje 20-30 razy mniej emisji niż produkcja mięsa i nabiału. Hodowla zwierząt i uprawa pasz wymaga również wycinki lasów i wykorzystania ogromnych ilości wody.

Zdjęcie: Nataliya Arzamasova / Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.