Udostępnij

Kawa z bioreaktora zamiast wielkich upraw? Badacze chcą ograniczyć wylesianie tropików

06.11.2021

Fińscy badacze chwalą się, że udało im się zaparzyć pierwszą kawę, która powstała dzięki hodowli prowadzonej w ich kraju. Epokowe wydarzenie nie ma jednak związku z ociepleniem klimatu Finlandii, lecz jest owocem prac nad bardziej zrównoważonym otrzymywaniem popularnego napoju. Biotechnolodzy liczą, że alternatywa w postaci kawy z bioreaktora może zmniejszyć presję środowiskową związaną z wylesianiem terenów pod nowe uprawy.

Badacze z fińskiej organizacji VTT zwracają uwagę, że uprawa kawowca staje się coraz bardziej problematyczna. Popularność kawy sprawia bowiem, że potrzebny jest coraz większy areał uprawny. Ten natomiast często zdobywany jest w skutek deforestacji.

Czy można inaczej? Finowie poszukujący bardziej zrównoważonej alternatywy twierdzą, że może nią być kawa z bioreaktora. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio przygotowanych linii komórkowych udało im się stworzyć biomasę, która po wysuszeniu może posłużyć do przyrządzenia kawy.

Czytaj także: Globalne zapotrzebowanie na kawę, tytoń i olej palmowy napędza deforestację i wpływa na rozprzestrzenianie się malarii

„Doświadczenie picia pierwszej filiżanki było ekscytujące. Szacuję, że dzielą nas tylko cztery lata od zwiększenia możliwości produkcji i uzyskania zezwolenia regulacyjnego [tj. dopuszczenia produktu do spożycia – przyp. red.] – mówi dr Heiko Rischer, który kierował projektem badawczym. Podkreśla on, że pod względem zapachu i smaku profil otrzymanego naparu jest podobny do zwykłej kawy. Jego zdaniem udowadnia to, że kawa uprawiana w laboratorium może być rzeczywistością.

Jak wyglądał proces stworzenia nowego rodzaju kawy? Prześledzić to można w opublikowanym nagraniu:

VTT to organizacja funkcjonująca jako spółka będąca w całości własnością państwa fińskiego. Istnieje od 1942 roku, zajmując się działalnością badawczo-rozwojową. Obecnie działa w trzech obszarach: rozwiązań neutralnych pod względem emisji CO2, bardziej zrównoważonych materiałów i produktów, a także technologii cyfrowych.

Czytaj również: Lasy tropikalne zanikają, co generuje emisje równe połowie miliarda samochodów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/baranq

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.