Udostępnij

Sądowa walka o klimat coraz skuteczniejsza. Większość spraw wytoczono przez ostatnich sześć lat

04.07.2021

Aktywiści coraz częściej decydują się na sądowe batalie dotyczące klimatu i środowiska. Ich pozwy są też coraz skuteczniejsze. Wynika to z raportu opublikowanego przez London School of Economics (LSE).

Wyliczenia dotyczą okresu od 1986 roku do maja 2021. Naukowcy zebrali dane z 40 krajów. Okazało się, że 55 proc. ze wszystkich spraw dotyczących klimatu i środowiska trafiło do sądu po 2015 roku. To wtedy na przywódcy większości państw świata zobowiązali się do powstrzymania ocieplenia klimatu. Wyznaczyli cel ograniczenia wzrostu światowych temperatur na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Czytaj również: Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium [ZDJĘCIA]

Badacze wskazują też na wzrost liczby „strategicznych” spraw sądowych, z których aktywistom wiele udaje się wygrywać. „Przez ostatnich 12 miesięcy byliśmy świadkami wielu ważnych wygranych w sądowych sprawach sądowych” – piszą uczeni. Wspominają między innymi o decyzji holenderskiego sądu, który nakazał spółce Shell drastyczne obniżenie swoich emisji gazów cieplarnianych.

Spośród 369 spraw 58 proc. zakończyło się sukcesem aktywistów klimatycznych. W 39 proc. orzeczenia były dla nich niekorzystne. Z kolei w 10 proc. spraw sąd rozstrzygał w sposób neutralny dla pozywających walczących o klimat.

„Wykorzystywane argumenty są bardziej zróżnicowane, zawierają motywy greenwashingu i naruszenia zaufania publicznego. Firmy muszą być świadome ryzyka postępowania sądowego” – czytamy w raporcie.

Źródło zdjęcia: MR. Yakunit / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.