Klimat zmienia granicę Włoch i Szwajcarii

253
0
Podziel się:

Klimat zmienia granicę Włoch i Szwajcarii, jak też wielu przygranicznych regionów górskich. Urzędnicy i eksperci ds. kartografii spotkali się z niecodziennym zjawiskiem przesunięcia granicy między państwami. Lodowiec górski przesunął się wraz ze schroniskiem z jednego kraju do drugiego.

Globalne ocieplenie wywiera mocny wpływ na topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny we wszystkich regionach Ziemi. W tym także tych alpejskich. A samo topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny zmienia granice pomiędzy krajami górskimi. Wszystko to sprawiło, że klimat zmienił granicę pomiędzy Włochami a Szwajcarią.

Włoskie schronisko przekroczyło granicę szwajcarską

Rok temu serwisy NZ Herald i EuroNews podały informację, że włoskie schronisko Refugio Cervino wraz z lodowcem Theodul w Alpach – w pobliżu szczytu górskiego Matterhorn – przesunęło się w większej części na obszar Szwajcarii. Czyli znalazło się ono częściowo po stronie włoskiej, a częściowo po szwajcarskiej.

Alan Wicht, główny urzędnik graniczny szwajcarskiego Federalnego Urzędu Topografii Swisstopo, skomentował dla AFP, że po roku rozmów uzgodnione zostały zmiany granicy włosko-szwajcarskiej.

Były szef Swisstopo, Jean-Philippe Amstein, powiedział, że takie spory są zazwyczaj rozwiązywane poprzez wymianę działek o podobnej powierzchni i wartości. Jednak Wicht stwierdził, że po stronie włoskiej schronisko Refugio Cervino jest bardzo delikatną, sporną kwestią, dlatego że przesunięcie graniczne lodowca Theodul nastąpiło tam, gdzie znajduje się budynek. Z reguły takie korekty kartograficzne ze strony geodetów przygranicznych nie wymagały zbytniego zaangażowania politycznego. Budzące wątpliwości kwestie graniczne oba kraje zawsze rozwiązywały polubownie.

Właściciel schroniska, 51-letni Lucio Trucco, został poinformowany, że schronisko pozostanie na włoskiej ziemi.

– Schronisko pozostaje włoskie, ponieważ zawsze byliśmy Włochami – powiedział. – Menu jest włoskie, wino jest włoskie, a także podatki są włoskie.

Refugio Cervino to małe włoskie schronisko z restauracją, szkółką narciarską i hotelem. Fot. Rufus46/Wikimedia Commons

Przesuwanie się lodowca powoduje przerysowanie granic

W latach 1973-2010 lodowiec Theodul stracił prawie 25 proc. swojej masy. Lód, oddziałując na skalne podłoże, zmienia też podział drenażu. Wymusiło to na władzach Szwajcarii i Włoch przerysowanie granic w około 100-metrowym odcinku.

Co do schroniska Refugio Cervino, sytuacja jest dość zdumiewająca, gdyż obecnie wymusza na kartograficznych biurach przerysowywanie granic pomiędzy państwami, gdzie w grę wchodzi obecność infrastruktury budowlanej.

W maju tego roku w Bernie zebrała się Komisja ds. utrzymania granicy państwowej między Szwajcarią a Włochami. Dyskusje toczyły się na temat korekty granicy w regionie Testa Grigia/Plateau Rosa. W tym zakresie Swisstopo sporządził specjalny projekt umowy. Obecnie trwają procedury zawartej umowy pomiędzy stroną szwajcarską a włoską – poinformował EURACTIV.

Topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny

Dalsze postępowanie ocieplenia klimatu w europejskich regionach alpejskich będzie powodować przesuwanie granic państw. Tym bardziej, że najczęściej są one wyznaczane na liniach górskich, zazwyczaj wzdłuż podziału melioracyjnego.

– W tej chwili w Szwajcarii mamy 1,4 tys. lodowców, z których wiele jest małych. Małe lodowce znikają jako pierwsze – wyjaśnił Matthias Huss, szef Swiss Glacier Monitoring Network (GLAMOS) w ETH Zurich.


Topnienie lodu w wysokich górach typu alpejskiego ma częsty związek z topnieniem wiecznej zmarzliny – zamarzniętej gleby, która działa niczym klej pomiędzy skałami a pokruszonymi odłamkami skalnymi, zwanym rumoszem skalnym. Profesor Huss zwrócił uwagę, że wprawdzie topnienie wiecznej zmarzliny jest wolniejsze od topnienia lodowców, ale ma za to większy wpływ na przesunięcia lądów, a także zmiany granic między krajami.

Źródła:

  • www.euractiv.com/section/energy-environment/news/how-climate-change-is-redrawing-the-border-between-switzerland-and-italy/
  • www.nzherald.co.nz/travel/how-climate-change-is-warping-swiss-italy-border-the-wandering-lodge-of-cervino/7AKSOMXDF5ZYRAUAUCGFPBJ7W4/
  • www.euronews.com/green/2022/07/26/a-melting-glacier-is-moving-the-italian-swiss-border-near-one-of-the-worlds-largest-ski-re

Zdjęcie tytułowe: Fedor Selivanov/Shutterstock

Podziel się: