Udostępnij

Klimatyczne protesty w piątek. Popołudniem strajk młodzieży pod sejmem, wieczorem protest przy Kancelarii Premiera [21.06.]

21.06.2019

W związku z wczorajszym zablokowaniem deklaracji o neutralności klimatycznej wspólnoty – przez Polskę, Węgry, Czechy i Estonię – planowany jest protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Po południu pod sejmem zebrał się również „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”.

Organizatorem wieczornego protestu jest Extinction Rebellion Polska, które nie kryje oburzenia po wczorajszych działaniach polskiej delegacji podczas szczytu UE.

„Premier Morawiecki podjął wczoraj haniebną decyzję o zablokowaniu wniosków końcowych ze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli na temat neutralności klimatycznej. To jasna deklaracja, że rząd nie przewiduje odejścia od węgla nawet do 2050 roku! Zasłanianie się interesem polskich obywateli i przedsiębiorców jest dowodem ignorancji i krótkowzroczności albo złej woli. Już dawno przekroczyliśmy moment, kiedy coś takiego można było odpuścić. Oburzenie jest jedyną adekwatną reakcją. Wykrzyczmy je z całą mocą!” – napisano na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Protest rozpocznie się o godz. 19.00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jak do tej pory (godz. 15.00), udział w proteście zadeklarowało 200 osób, a zainteresowanych jest blisko 1000.

Ze szczegółami wieczornego wydarzenia można zapoznać się na tutaj.

Strajk mimo wakacji

Tymczasem popołudniem rozpoczął się „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”, wzorowany na wcześniejszych strajkach szkolnych. Jego inicjatorka, 13-letnia Inga, planuje protestować co piątek, do końca lipca.

Grupa osób protestuje przed sejmem, by wyrazić swój sprzeciw wobec ignorowania zapisów porozumienia paryskiego. W związku z wydarzeniem zaplanowano transmisję na żywo:

 

Źrodła: Facebook/EasrthStrike PL, Facebook/XR Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.