Klimatyczne protesty w piątek. Popołudniem strajk młodzieży pod sejmem, wieczorem protest przy Kancelarii Premiera [21.06.]

2825
0
Podziel się:
Klimatyczne protesty w piątek. Popołudniem strajk młodzieży pod sejmem, wieczorem protest przy Kancelarii Premiera 21.06.

W związku z wczorajszym zablokowaniem deklaracji o neutralności klimatycznej wspólnoty – przez Polskę, Węgry, Czechy i Estonię – planowany jest protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Po południu pod sejmem zebrał się również „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”.

Organizatorem wieczornego protestu jest Extinction Rebellion Polska, które nie kryje oburzenia po wczorajszych działaniach polskiej delegacji podczas szczytu UE.

„Premier Morawiecki podjął wczoraj haniebną decyzję o zablokowaniu wniosków końcowych ze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli na temat neutralności klimatycznej. To jasna deklaracja, że rząd nie przewiduje odejścia od węgla nawet do 2050 roku! Zasłanianie się interesem polskich obywateli i przedsiębiorców jest dowodem ignorancji i krótkowzroczności albo złej woli. Już dawno przekroczyliśmy moment, kiedy coś takiego można było odpuścić. Oburzenie jest jedyną adekwatną reakcją. Wykrzyczmy je z całą mocą!” – napisano na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Protest rozpocznie się o godz. 19.00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jak do tej pory (godz. 15.00), udział w proteście zadeklarowało 200 osób, a zainteresowanych jest blisko 1000.

Ze szczegółami wieczornego wydarzenia można zapoznać się na tutaj.

Strajk mimo wakacji

Tymczasem popołudniem rozpoczął się „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”, wzorowany na wcześniejszych strajkach szkolnych. Jego inicjatorka, 13-letnia Inga, planuje protestować co piątek, do końca lipca.

Grupa osób protestuje przed sejmem, by wyrazić swój sprzeciw wobec ignorowania zapisów porozumienia paryskiego. W związku z wydarzeniem zaplanowano transmisję na żywo:

 

Źrodła: Facebook/EasrthStrike PL, Facebook/XR Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Podziel się: