Udostępnij

Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ przełożony przez koronawirusa

02.04.2020

Szczyt COP26 był zaplanowany na grudzień w szkockim Glasgow. Podczas konferencji światowi przywódcy mieli przedstawić swoje plany dotyczące polityki klimatycznej. Organizatorzy uznali jednak, że obecny kryzys związany z koronawirusem nie pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do COP26. Szczyt został przeniesiony na 2021 rok.

To miała być najważniejsza z ONZ-owskich konferencji od 2015 roku, kiedy kraje członkowskie podpisały Porozumienie Paryskie. Zakłada ono, że rządy będą starały się utrzymać globalne ocieplenie poniżej granicy 2 stopni Celsjusza wobec epoki przedindustrialnej. W tym roku delegaci państwowi mieli przedstawić nowe, ambitniejsze plany dotyczące swojej polityki klimatycznej. Centrum targowo-konferencyjne, które w czasie COP26 miało gościć 26 tysięcy osób, ostatecznie ma jednak pełnić funkcję szpitala dla osób cierpiących na COVID-19.

To tylko jedna z przyczyn przeniesienia klimatycznego szczytu. Londyński rząd współpracował przy jego przygotowaniach z Włochami, którzy mieli urządzić u siebie dużą część wydarzeń towarzyszących. Dziś wiadomo, że mocno dotknięty pandemią kraj nie podoła temu zadaniu. Kryzys uniemożliwia również zorganizowanie konferencji przygotowawczej, zaplanowanej na wrzesień w niemieckim Bonn. Brytyjczycy obawiają się ponadto, że skupieni na walce z wirusem rządzący nie zdążą przygotować się do rozmów w Glasgow.

„Świat stoi obecnie przed bezprecedensowym globalnym wyzwaniem, a kraje słusznie koncentrują swoje wysiłki na ratowaniu życia i walce z Covid-19. Dlatego postanowiliśmy przełożyć COP26.” – mówił na konferencji prasowej minister energii Wielkiej Brytanii i przewodniczący konferencji Alok Sharma.

Decyzja ta z jednej strony odsuwa w czasie ważne decyzje. Z drugiej ma swoje zalety. Według Patricii Espinozy z ONZ późniejszy termin konferencji umożliwi przeniesienie środków pomocowych w kierunku krajów najbardziej dotkniętych pandemią. „To szansa na ukształtowanie gospodarki XXI wieku w sposób czysty, zielony, zdrowy, sprawiedliwy, bezpieczny i bardziej odporny na kryzysy” – komentowała sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Komentatorzy zauważają również, że w listopadzie ze swoim stanowiskiem może pożegnać się prezydent USA Donald Trump. Republikanin postanowił wyprowadzić swój kraj z Porozumienia Paryskiego. O fotel będzie rywalizował z Joe Bidenem lub Berniem Sandersem. Obaj demokraci zapowiadają prowadzenie progresywnej polityki wobec postępującego kryzysu klimatycznego.

To kolejny rok, kiedy przygotowania do konferencji COP napotykają trudności. COP25 miał odbyć się w grudniu 2019 w Chile. Ostatecznie rozmowy przeniesiono do Madrytu ze względu na niespokojną sytuację polityczną w południowoamerykańskim kraju.

Źródło zdjęcia: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.