Udostępnij

Koale uznane za zagrożone wyginięciem. W trzy lata zginęło 30 procent z nich!

20.02.2022

Australia uznała koale za gatunek zagrożony. Zrobiła to po raz pierwszy, a powodem jest szybki spadek populacji tych torbaczy. Ten jest wynikiem pożarów lasów, fal upałów i susz. W trzy lata zginęło ok. 1/3 tych zwierząt.

Australijska Fundacja Koali ocenia, że populacja popularnych misiów spadła poniżej poziomu 58 tys. A zaledwie kilka lat temu na kontynencie było ponad 80 tys. tych zwierząt. Powodem tak dużego spadku ich liczby były m. in. pożary lasów. Szacuje się, że tylko w ciągu kilku letnich miesięcy przełomu 2019 i 2020 roku zginęło około 6,4 tys. koali.

Ich wpływ był największy w Nowej Południowej Wali, gdzie zginęło ok. 40 proc. zwierząt.

Decyzja australijskiego rządu uznająca koale za zwierzęta zagrożone wyginięciem, była poprzedzona specjalnym dochodzeniem. W tym ustalono, że jeżeli nie zostanie podjęta specjalna interwencja, to ostatnie koale umrą około 2050 roku. – To czarny dzień dla naszego narodu. Jeżeli nie potrafimy chronić nawet takich ikonicznych gatunków charakterystycznych dla Australii, to jaką szansę mają te mniej znane, ale równie ważne? To musi być pobudka dla Australii i jej rządu, by znacznie szybciej działać w obronie ekosystemów przed zabudową, wylesianiem i na poważnie zaadresować problem zmian klimatu – komentowała dla „The Independent” Rebecca Keeble z International Fund for Animal Welfare.

Czytaj również: Czerwona lista ptaków Polski

Koale z „miłym słowem”, ale nadal zagrożone

Krytycy zwracają uwagę, że samo ogłoszenie koali gatunkiem zagrożonym niewiele zmienia. Ich zdaniem rząd w żaden sposób nie odnosi się do źródła problemu. Tym jest między innymi zgoda na zabudowę cennych przyrodniczo terenów i wycinek lasów. – Rząd zaoferował naszym koalom nowe miłe słowo. Ale to nic nie wnosi. Poza szansą na kilka fotek dla polityków i ich retoryką, ci nadal akceptują niszczenie miejsc życia koali. Jeżeli te będą nadal wycinane, nieunikniona jest kolejna zmiana statusu tych zwierząt: z zagrożonego na wymarłe – mówiła Deborah Tabart z Austalijskiej Fundacji Koali.

Rząd zapowiedział przeznaczenie 50 mln dolarów australijskich na odnowę ekosystemów, w których żyją koale.

Wpisanie gatunku na listę zagrożonych, zwiększy też jego ochronę.

Los koali przyciągnął uwagę świata w 2019 roku. Właśnie wtedy świat obiegły zdjęcia pożarów australijskiego buszu, w których masowo ginęły te zwierzęta.

Czytaj również: Już wszystkie gatunki słoni są zagrożone wyginięciem. Jeden krytycznie

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.