Udostępnij

Już wszystkie gatunki słoni są zagrożone wyginięciem. Jeden krytycznie

30.03.2021

Według najnowszych danych wszystkie gatunki słoni żyjące na Ziemi mają status zagrożonych wyginięciem, z czego jeden krytycznie. Zmiana dotyczy słonia afrykańskiego sawannowego i afrykańskiego leśnego. Podczas gdy jeszcze w 1930 roku w Afryce żyło ok. 10 milionów słoni, dziś jest ich niespełna 400 tysięcy.

Słonie żyjące w Afryce jeszcze do niedawna traktowane były jako jeden gatunek. Dzięki badaniom, w tym testom genetycznym, dokonano jednak rozróżnienia na słonie afrykańskie sawannowe oraz (nieco mniejsze) słonie afrykańskie leśne.

Obydwa gatunki łączy jednak ponury fakt, jakim jest malejąca populacja i w konsekwencji ryzyko wymarcia. Tak wynika z najnowszych danych, przedstawionych przez Grupę Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG), która współpracuje z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN). W ich świetle zarówno słonie afrykańskie sawannowe, jak i słonie afrykańskie leśne, są zagrożone wyginięciem (EN). Te ostatnie – krytycznie zagrożone.

Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. “Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

Jak podaje WWF, populacja słoni afrykańskich leśnych spadła o 86 proc. w ciągu ostatnich 31 lat. Populacja afrykańskich słoni sawannowych zmniejszyła się natomiast o co najmniej 60 proc. w ostatnich 50 latach. W obydwu przypadkach gwałtowne spadki populacji rozpoczęły się od 2008 roku, w związku ze znacznym wzrostem kłusownictwa.

Bezpośrednią przyczyną jest popyt na kość słoniową, która w przypadku słoni afrykańskich leśnych jest twardsza i bardziej ceniona przez rzemieślników.

Czytaj także: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]

Słoń afrykański pojawił się na liście gatunków zagrożonych w 1986 roku (wtedy jeszcze jako jeden gatunek) i przez większość czasu był klasyfikowany jako narażony na wyginięcie. Trzeci z żyjących gatunków słonia – indyjski – już od 1986 roku ma status zagrożonego wyginięciem.

_

Źródło: WWF

Zdjęcie: Shutterstock/Jane Rix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.