Kolejna akcja Extinction Rebellion już w najbliższą sobotę w kilku polskich miastach

4442
0
Podziel się:
Extinction Rebellion

27 kwietnia w kilku miastach w Polsce Extinction Rebellion organizuje happeningi w ramach międzynarodowego wydarzenia „International Mass Die-In and Celebration”.

Jak dowiadujemy się od Osób z polskiej komórki XR, w przeciwieństwie do ostatnich protestów i blokad w Londynie, wydarzenia w naszym kraju będą w pełni legalne. Można więc przyjść bez obaw o bycie zatrzymanym przez policję.

W Warszawie happening obędzie się tuż po rozpoczęciu marszu organizowanego przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike), gdzie zabiorą głos także członkowie XR. Sam die-in zacznie się o 14:20 i potrwa ok. 15 min.

W informacji o wydarzeniu na swoim profilu XR apeluje:

Nadszedł czas na globalną akcję! Jest to najlepsza okazja do sprawdzenia jak łatwe jest działanie klimatyczne oraz idealna sposobność, żeby poznać członków rebelii z twojej okolicy.

Nie mamy czasu. Musimy działać!

Wiemy że zostało nam 11 lat żeby coś zmienić, wiemy że ludzkie działania zapoczątkowały okres, zwany szóstym wielkim wymieraniem. Jako Extinction Rebellion chcemy zwrócić uwagę decydentów, na problem degradacji naturalnych systemów ziemskich. W związku z tym organizujemy globalny International Mass Die-In and Celebration.

Każde miasto musi wybrać dogodną lokację na przeprowadzenie die-in. Następnie zgłoście to do nas, a my dopiszemy wasze inicjatywy do wydarzenia. W ten sposób wszyscy dowiedzą się gdzie się spotkać.

Die-in polega na wspólnym położeniu się w przestrzeni publicznej, w tym samym czasie. Położenie się ma symbolizować wymieranie. Kładziemy się, albo na ulicy, albo w galerii, albo gdzie pasuje. Możemy ułożyć się w kształcie klepsydry, lub nie. Ważne żeby pokazać świadkom zajścia, że problem istnieje i jest poważny.

Warto przygotować flagi, transparenty, aby wytłumaczyć po co to robimy, ale także przebrać się (jak na pogrzeb, lub za zwierzęta), żeby zwiększyć widoczność. Projekt ulotek, gotowy do druku pojawi się pod tym wydarzeniem w czwartek 25 kwietnia.

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań/wątpliwości, kontaktujcie się z nami poprzez FB lub email: xrpolska@gmail.com

Miejmy także na uwadze, że w tym samym dniu, w kilku miastach w Polsce, jest też Wiosenny Marsz Klimatyczny – protest Dnia Ziemi | Earth Strike. Może to skutkować synergią o niespotykanej skali.

Gdzie i kiedy będzie można dołączyć do protestujących?

OPOLE – Plac Wolności, godz. 12:00

KRAKÓW – Nowa Huta, godz. 13:00 (podczas marszu Earth Strike).

POZNAŃ – wejście wschodnie na Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Roosevelta, godz. 13:00.

WARSZAWA – Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, ulica Nowy Świat 72, godz. 14:00 (podczas marszu Earth Strike).

GDAŃSK – Pod pomnikiem Neptuna, godz. 14:20.

WROCŁAW – Plac Grunwaldzki, godz. 14:20.

Fot. Shutterstock.

Podziel się: