Udostępnij

Kolejna akcja Obozu dla Klimatu. Aktywiści weszli na teren odkrywki, interweniowała policja

25.07.2020

Aktywiści Obozu dla Klimatu po raz kolejny przyjechali w okolice wielkopolskich kopalni odkrywkowych, żeby zaprotestować przeciwko ich działalności. Jak podkreślają, manifestują dla środowiska i klimatu. Kilku osobom udało się wejść na teren kopalni w Drzewcach, przerywając chwilowo pracę odkrywki.

„Odkrywki i elektrownie węglowe dewastują środowisko, niszczą życie codzienne mieszkańców regionu i rujnują nasze szanse na zrównoważoną przyszłość i złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej, które odczuwamy już teraz i które najciężej dotykają właśnie regionu konińskiego” – napisali organizatorzy wydarzenia. Podobnie jak w ubiegłym roku, aktywiści Obozu dla Klimatu spotkali się w okolicy wielkopolskich odkrywek, żeby zaprotestować przeciwko działalności Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i podlegających pod tę samą spółkę kopalni.

Czytaj także: Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

„Nie wierzymy w PR-owe deklaracje spółki ZE PAK o odchodzeniu od węgla, ani strategie odbudowy wizerunku i pomnażania kapitału przez inwestycje w odnawialne źródła energii” – piszą aktywiści.

Około godziny 11 w sobotę (25.07) około 60 osób próbowało wejść na teren odkrywki Drzewce. Początkowo udało się to pięciu z nich.

„Zgodnie z zasadami w momencie pojawienia się osób niepowołanych praca musi zostać wstrzymana” – powiedział Maciej Łęczycki, rzecznik spółki ZE PAK w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak informuje Obóz dla Klimatu, niedługo później na teren odkrywki weszły kolejne grupy zaangażowanych w akcję aktywistów.

https://www.facebook.com/obozdlaklimatu/posts/777982333035719?__xts__[0]=68.ARDuJOW6wS5PSd0ck5jZMHfcWyBkuRALwhJiSH0-_MnIhNBepkmbZs_RGKj-WgF6GNNVRJeuAYI5GmiBII10mPw5UJRMCHVABRt_aKCf-WRtCeQxxDmZQ19FCcHxLqGK6dvU_fBCS9hmX5OjjVopgOfFXe6WNw0xk5RFDYsMn13St7WZY9CaJMVGE8vKifuRxknPNJyyJAtV6NMwWvlAgQxvnVLRf4dLkq-zhK2P-Qy1KIXiay3BZc0_P3hFg4UpCWzQNTcYuxRG0wy9EkZW0HpaJywIWYzckARtYgPrDbrxX_xsvwVZqmuCmBe3WmRNUe-3lsnNbd8NlH_evvoWqCg&__tn__=-R

Policja zatrzymuje aktywistów

Na miejscu interweniowała policja, a teren kopalni patroluje policyjny helikopter. – Lata bardzo nisko, więc wzburza pył z odkrywki – relacjonuje Krystyna Lewińska z Obozu dla Klimatu. – Niestety, aktywiści spotkali się z brutalnością policji – byli powalani na ziemię i skuwani od tyłu – dodaje. Według informacji z godz. 14:30 wszyscy wcześniej zatrzymani, zostali już wypuszczeni, ale policja nadal legitymuje uczestników akcji.

-Obóz dla Klimatu to akcja oddolna, nie mamy liderów, nie możemy nikomu z uczestników czegoś nakazywać albo zakazywać. Dlatego trudno mówić o planach, czy kolejnych akcjach, jakie będą przeprowadzone w ten weekend. Wszystko zależy od uczestników – mówi Lewińska. – Jednak dzisiejszy akt nieposłuszeństwa obywatelskiego uważamy za sukces. Udało się nam wejść na teren kopalni i zatrzymać pracę taśmociągów – dodaje.

Zdjęcie: Obóz dla Klimatu/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.