Udostępnij

Kombinat nie chce, by przycięto drzewa zasłaniające monitoring kominów. Ze względów ekologicznych

02.08.2019

Władze Krakowa od marca monitorują Kombinat – albo bardziej chcą monitorować, bo na obrazie z kamer praktycznie nic nie widać. Większość kadru przysłaniają drzewa. Huta nie chce, by je podcięto między innymi dlatego, że to… nieekologiczne.

Miasto poprosiło właścicieli Kombinatu o możliwość odsłonięcia kamer monitoringu. Teraz – na pierwszy rzut oka – na niewiele się one zdają. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na zrzut z dostępnego na stronach miasta podglądu.

kombinat monitoring

Oprócz jednego komina, który w momencie zrobienia zrzutu nie emitował żadnych widocznych zanieczyszczeń, nie widać więc nic. Resztę przesłaniają drzewa. Mieszkańcy mogą zatem obserwować jedynie niewielką część kominów. Jak niewielką? O tym można przekonać się, porównując widok na Kombinat od strony osiedla Mogiła. Zdjęcie zrobione jest w tym samym czasie.

kombinat monitoring

Spółka ArcelorMittal stwierdziła jednak, że nie ma możliwości wycinki drzew. Powody są trzy. Po pierwsze, rosną one za ogrodzeniem Kombinatu. To żaden argument –  odpierają urzędnicy z krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, według których drzewa nadal znajdują się na terenie należącym do zakładu. Dlatego ZZM zaoferował, że może je podciąć. Przedstawiciele spółki zabezpieczyli się jednak dwoma innymi argumentami. W odpowiedzi na urzędnicze pismo czytamy, że w zasłoniętej części kadru i tak nic ciekawego nie byłoby widać. Ma ona obejmować kominy, które nie emitują widocznych zanieczyszczeń. Poza tym drzew według nich nie można przyciąć, bo to… nieekologiczne. Akacja zasłaniająca widok według właścicieli huty przez przycięcie mogłaby obumrzeć.

 width=

– Nie mówimy przecież tutaj o wycince, a jedynie o redukcji korony do 30 procent. – mówi Łukasz Pawlik z ZZM. Jak podkreśla, nie zagrażałoby to roślinie. Pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza Paweł Ścigalski zdradził nam z kolei, że miasto wysłało kolejne pismo do spółki ArcelorMittal.  Urzędnicy mieli w nim poruszyć kwestie własności terenu, na którym rosną drzewa. Na razie pozostaje ono bez odpowiedzi. Sprawa ciągnie się więc co najmniej od maja, a jej końca nie widać.

Przypomnijmy jedynie, że na działkach Kombinatu znajduje się nie tylko cenny drzewostan – jak wspomniana wyżej akacja. Tereny zielone należące do ArcelorMittal są rozległe, a na części z nich znajdziemy między ołów, cynk, kadm i rtęć. Być może spółka tak gorliwie broniąca zieleni w mieście mogłaby z równie dużym zapałem zająć się własnymi odpadami zawierającymi metale ciężkie? Trzymamy kciuki i kibicujemy ekologicznej ofensywie właścicieli Huty.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/fotohuta

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.