Udostępnij

Komentarze po kluczowym raporcie ws. klimatu: „Nie ma miejsca na wymówki”

21.03.2023

W poniedziałek ukazał się najnowszy raport syntetyczny IPCC. Stanowi on podsumowanie aktualnej wiedzy na temat m.in. możliwości poradzenia sobie z problemem zmian klimatu, w ramach ograniczania emisji gazów cieplarnianych i działań adaptacyjnych. Prezentujemy komentarze naukowców i ekspertów, związane z wnioskami płynącymi z raportu IPCC.

Główny wniosek najnowszego raportu syntetycznego (AR6 Synthesis Report) ma w sobie ziarno optymizmu. Wciąż nie jest bowiem za późno, by ograniczyć ocieplenie poniżej progu 1,5 st. Celsjusza. Z niezbędnymi działaniami, jako ludzkość, jesteśmy jednak mocno spóźnieni. Stąd, jak podkreślają autorzy i autorki raportu, konieczność zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Do 2030 roku blisko o połowę, a później niemal do zera do 2050 roku.

Jak informowaliśmy przy okazji poniedziałkowej premiery raportu, dokument koncentruje się na konieczności podjęcia pilnych działań na rzecz zeroemisyjnej przyszłości i adaptacji do zmian klimatycznych. Działania te muszą być skuteczne, ale i sprawiedliwe. Dlatego podkreślono potrzebę takiego działania, które będzie uwzględniać potrzeby społeczności i grup najbardziej dotkniętych skutkami ocieplenia. “Skuteczne i sprawiedliwe działania na rzecz klimatu nie tylko zmniejszą straty i szkody dla przyrody i ludzi. Zapewnią przy tym również szersze korzyści” – powiedział w oświadczeniu Hoesung Lee, przewodniczący IPCC.

Raport podkreśla, że transformacja przyniesie szersze korzyści, także ekonomiczne, obejmujące m.in. poprawę jakości powietrza i zdrowia ludzkiego. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

„Nie mamy już czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki”

„Konkluzje z każdej części raportu IPCC, w tym ostatniej, nie są optymistyczne. Czasu na reakcję mamy coraz mniej. IPCC przewiduje, że przy obecnym tempie zmian zachodzących w systemie klimatycznym przyjęta w miarę bezpieczna granica wzrostu temperatury, czyli 1,5˚C, może być przekroczona nawet krótko po 2030 roku” – komentuje prof. dr hab. Piotr Skubała z Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej.

„Czy uzasadnione stanie się nazwanie naszego gatunku Homo non-sapiens, jak czynią niektórzy autorzy? Jeśli tego nie chcemy, to musimy uczynić wszystko, aby nie zrealizował się najczarniejszy scenariusz, wspomniany w VI raporcie IPCC. Czyli wzrost temperatury o 4,4 st. Celsjusza do końca XXI wieku. Pragnąc powstrzymać globalne ocieplenie, do 2030 roku musimy zredukować emisje o połowę, a do połowy wieku powinny one wynosić zero. Zgodnie z tym, co mówi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nie mamy już czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki” – zwraca uwagę prof. Skubała.

Na konieczność szybkiego działania zwraca też uwagę w komentarzu dr Nikit Abhyankar z Berkeley Lab. „Aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5-2 st. Celsjusza, świat musi pilnie zredukować emisje gazów cieplarnianych do poziomu bliskiego zeru do 2050 roku” – podkreśla.

Komentarze po raporcie IPCC zwracają także uwagę na konieczność wsparcia państw najsłabiej rozwiniętych. „Musimy działać szybciej, a bogatsze państwa powinny stać na czele procesu. To rozczarowujące, że budżety na działanie klimatyczne rosną od 2018 roku coraz wolniej, gdy powinny rosnąć szybciej. Największe potrzeby widać w krajach rozwijających się” – uważa Madeleine Diouf Sarr, przewodnicząca grupy państw najsłabiej rozwiniętych (Least Developed Countries) działających w sprawie klimatu pod agendą ONZ.

Komentarze po raporcie IPCC: „Naukowcy nie mają wątpliwości”

„Nie mówimy o jakiś 'odważnych’ czy 'ambitnych’ działaniach, tylko o zdrowym rozsądku, ostrożności i bezpieczeństwie” – podkreśla Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

„Ignorowanie wiedzy naukowej, którą z takim wysiłkiem zdobywaliśmy, jest krótkowzroczne i bezmyślne. Kiedy budujemy samolot i chcemy, żeby latał bezpiecznie, to jego konstrukcję opieramy na wiedzy naukowej. Na zasadach aerodynamiki, inżynierii mechanicznej i materiałowej itd. Nikt odpowiedzialny nie użyje uszkodzonych części czy gorszych materiałów, żeby było taniej. Nie zmieni kształtu skrzydeł tylko dlatego, że taki bardziej mu się podoba. Dlaczego więc wydaje nam się, że możemy wybierać, którą wiedzę naukową stosować, a której nie, bo nie podobają nam się wyciągane na jej podstawie wnioski? A przecież naukowcy nie mają wątpliwości. Już teraz w każdym regionie świata zaczęliśmy doświadczać negatywnych skutków kryzysu klimatycznego” – zwraca uwagę Stefanowicz.

„Ograniczenie ocieplenia do 1,5 st. wciąż jest możliwe”

„Jeśli chcemy uniknąć jego najgorszych prognozowanych konsekwencji i chronić ludzi najbardziej na nie narażonych, w tym także osoby starsze, chore i dzieci w naszym kraju, musimy jednocześnie gwałtownie przyśpieszyć redukcję emisji i szybko adaptować się do już zachodzących zmian” – podkreśla ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Pojawiły się także głosy zwracające uwagę, że wezwanie do działania ze strony naukowców z IPCC dotyczy również Polski. „Ograniczenie ocieplenia klimatu do 1,5 st. Celsjusza wciąż jest możliwe. Ale oznacza to, że w Polsce musimy zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku” – powiedział w oświadczeniu Mikołaj Troczyński, ekspert ds. odnawialnych źródeł energii w WWF Polska. „Potrzebujemy teraz odważnych decyzji politycznych, które pozwolą rozwijać energetykę odnawialną i zmniejszać emisje w sektorze rolnictwa, budownictwa i transportu. Konieczna jest też skuteczniejsza ochrona środowiska, w którym żyje również człowiek. Ponieważ przyroda jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym” – podkreśla Troczyński.

_

Zdjęcie: darksoul72 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.