Udostępnij

Kończą się konsultacje w sprawie drogi, która ma przeciąć Biebrzę

07.11.2020

„Od ponad roku wspólnie z zaniepokojonymi mieszkańcami regionu, naukowcami, innymi organizacjami pozarządowymi i tysiącami Polek i Polaków, apelujemy o wariant alternatywny dla trasy szybkiego ruchu, która miałaby przebiegać przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego” – piszą działacze Greenpeace i przypominają, że konsultacje społeczne w tej sprawie trwają tylko do jutra (8.11).

O planach przeprowadzenia drogi ekspresowej S16 przez Biebrzański Park Narodowy pisaliśmy już kilkakrotnie (m.in. TUTAJ i TUTAJ). Razem z dwujezdniową trasą mają powstać węzły, miejsca obsługi podróżnych, a poprzeczne jezdnie mają zostać przebudowane. To inwestycja mająca połączyć drogi Via Carpatia i Via Baltica. Kontrowersyjny fragment, zahaczający o Biebrzę, prowadzi z Ełku do Knyszyna.

Fundacja dla Biebrzy zaproponowała alternatywny przebieg drogi, który nie będzie naruszał cennych przyrodniczo terenów (zaznaczony na zielono):

 class=

Do niedzieli, 8 listopada, można wziąć udział w konsultacjach społecznych i zaproponować alternatywny przebieg trasy. Link do formularza można znaleźć TUTAJ. A gotowe stanowisko Fundacji dla Biebrzy TUTAJ.

Interwencję w tej sprawie zapowiedzieli również posłowie i posłanki partii Razem. „Kilka miesięcy temu biebrzańskie łąki płonęły. Cała Polska żyła akcją ratunkową. Dziś Biebrzy zagraża kolejne niebezpieczeństwo” – napisała na Facebooku Daria Gosek-Popiołek.

Zdjęcie:  ArtMediaFactory.Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.