Koronawirus zatrzymał pasażerów, ale nie samoloty. By linie nie straciły pozwoleń, maszyny latają puste

3725
0
Podziel się:

Z powodu koronawirusa wiele osób zrezygnowało z zaplanowanych podróży lub ich loty zostały odwołane. Okazuje się jednak, że w Europie wiele maszyn i tak wzbija się w powietrze, mimo braku pasażerów na pokładzie. Wszystko po to, by firmy nie straciły posiadanych pozwoleń na kursy. „Złe wieści dla środowiska” – pisze brytyjski minister transportu, który alarmuje o sprawie, chcąc wymóc na europejskich organach zmianę przepisów.

Brytyjski minister transportu, Grant Shapps, alarmuje w sprawie zobowiązań, jakie na linie lotnicze w Unii Europejskiej nakładają obowiązujące przepisy. Chodzi o zasadę „wykorzystaj lub strać”. Według niej linie lotnicze w UE muszą zrealizować 80 proc. przelotów, na które posiadają pozwolenia. Jeśli tego nie zrobią, grozi im utrata połączeń na rzecz konkurentów.

Członek gabinetu Borisa Johnsona uważa, że teraz – gdy trwa epidemia koronowirusa i klienci rezygnują z lotów – reguły te prowadzą do absurdalnej sytuacji: pustych lotów, wykonywanych tylko po to, by nie stracić miejsca na rynku. Cierpi na tym środowisko, a pośrednio my wszyscy.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Dlatego kilka dni temu Shapps otwarcie napisał o swoich wątpliwościach do międzynarodowej organizacji Airport Coordination Limited, odpowiadającej za udzielanie wspomnianych „slotów”.

„Latanie pustymi samolotami i powodowanie [tym samym] całkowicie niepotrzebnych emisji związanych z ogrzewaniem planety jest czymś absurdalnym” – powiedział w rozmowie z CNBC Doug Parr z brytyjskiego Greenpeace.

Głosy wsparcia zostały również udzielone przez członków unijnych instytucji, m.in. Karimę Delli, przewodniczącą unijnej komisji ds. transportu i turystyki. Wiele wskazuje również, że za deklaracjami pójdą także decyzje polityczne, choć ich głównym motorem nie musi być troska o klimat i środowisko.

Czytaj także: Emisje CO2 w Chinach spadły o 100 milionów ton. Przez koronawirusa

Jak donosi portal EURACTIV, we wtorek (10.03) w Komisji Europejskiej zapadła zgoda co do konieczności tymczasowego zawieszenie przepisów w trosce o ekologiczne, ale i ekonomiczne konsekwencje epidemii koronawirusa.

W ostatnich dniach o powstrzymanie się od stosowania przepisów apelował m.in. minister finansów Francji, Bruno Le Maire. Odpowiednie zmiany w prawie mają zostać ogłoszone wkrótce.

Przed kilkoma dniami Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) alarmowało, że z powodu epidemii koronawirusa branża stracić może nawet 100 mld dolarów. Ze względu na straty finansowe, ideę zawieszenia przepisów wsparły m.in. linie British Airways.

Czytaj także: Złe wieści dla lotnictwa? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

To na Wyspach Brytyjskich upadły przed kilkoma dniami linie Flybe, za co – jak podaje CNN – obwiniany jest m.in. spadek popytu na podróże lotnicze, spowodowany obawami przed koronawirusem. Tamtejszej branży lotniczej nie pomagają także zawirowania związane z opuszczeniem przez kraj Unii Europejskiej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/My Good Images

Podziel się: