Udostępnij

Kraków dziś na czele rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata Air Visual. Ale tylko dlatego, że…

31.01.2019

… ten nie uwzględnia na przykład Zabrza.

Powietrze w Polsce jest fatalne, ale mimo to rzadko zdarza się, by polskie miasto znalazło się na czele przygotowywanego przez Air Visual rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. Konkurencja jest wszak godna – Delhi, Pekin, Szanghaj, Dhaka…

Dziś jednak tak właśnie się stało.

Na pierwszym miejscu – ex aequo z mającą 17 milionów mieszkańców stolicą Bangladeszu Dhaką i punkcik przed Kalkutą – znalazł się Kraków. A tylko niewiele lepiej prezentują się inne ujęte w rankingu polskie miasta (jest ich tam zaledwie kilka): Poznań jest na 6. miejscu, a Wrocław na 11.

AirVisual Ranking

Jednak Kraków jest na pierwszym miejscu tylko dlatego, że w rankingu nie ma mniejszych miast. Otóż w najgorszych miejscach stolicy Małopolski powietrze oscyluje dzisiaj wokół 150 ug pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza i dobrze ponad 100 ug bardziej szkodliwego pyłu PM 2,5 na m3 powietrza.

Co oznacza, powietrze – oficjalnie – jest tam dzisiaj dostateczne [jak nie wiecie, co to znaczy – zobaczcie KONIECZNIE].

A w takim na przykład Wodzisławiu Śląskim dokonany o 11 pomiar pokazał 291 ug PM10/m3. Co oznacza poziom niemal cztery razy wyższy od tego, który jest wymagany, by we Francji ogłosić alarm smogowy.

W Zabrzu byłlo z kolei: 230 ug PM10/m3. Tej drobniejszej i bardziej szkodliwej frakcji pyłu, czyli PM2,5 się w obu tych miastach nie mierzy. Choć może to i lepiej, że ludzie nie wiedzą, przez co chorują.

A jednocześnie jak bardzo dobrze widać na mapie Airly, Kraków to dzisiaj uzdrowisko w porównaniu z przynajmniej częścią sąsiednich miejscowości. Co jest powodem, dla którego Polski Alarm Smogowy zbiera podpisy pod petycją domagającą się podjęcia pilnych działań antysmogowych w tych gminach.

Kraków smog

Przypominamy też, że ranking Air Visual ma liczne ograniczenia metodologiczne i jest zabawą pouczającą, ale jednak zabawą i do wyników należy podchodzić z pewnym dystansem.

 

Fot. Airly.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.