Udostępnij

Kraków dziś na czele rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata Air Visual. Ale tylko dlatego, że…

23.01.2024

… ten nie uwzględnia na przykład Zabrza.

Powietrze w Polsce jest fatalne, ale mimo to rzadko zdarza się, by polskie miasto znalazło się na czele przygotowywanego przez Air Visual rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. Konkurencja jest wszak godna – Delhi, Pekin, Szanghaj, Dhaka…

Dziś jednak tak właśnie się stało.

Na pierwszym miejscu – ex aequo z mającą 17 milionów mieszkańców stolicą Bangladeszu Dhaką i punkcik przed Kalkutą – znalazł się Kraków. A tylko niewiele lepiej prezentują się inne ujęte w rankingu polskie miasta (jest ich tam zaledwie kilka): Poznań jest na 6. miejscu, a Wrocław na 11.

AirVisual Ranking

Jednak Kraków jest na pierwszym miejscu tylko dlatego, że w rankingu nie ma mniejszych miast. Otóż w najgorszych miejscach stolicy Małopolski powietrze oscyluje dzisiaj wokół 150 ug pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza i dobrze ponad 100 ug bardziej szkodliwego pyłu PM 2,5 na m3 powietrza.

Co oznacza, powietrze – oficjalnie – jest tam dzisiaj dostateczne [jak nie wiecie, co to znaczy – zobaczcie KONIECZNIE].

A w takim na przykład Wodzisławiu Śląskim dokonany o 11 pomiar pokazał 291 ug PM10/m3. Co oznacza poziom niemal cztery razy wyższy od tego, który jest wymagany, by we Francji ogłosić alarm smogowy.

W Zabrzu byłlo z kolei: 230 ug PM10/m3. Tej drobniejszej i bardziej szkodliwej frakcji pyłu, czyli PM2,5 się w obu tych miastach nie mierzy. Choć może to i lepiej, że ludzie nie wiedzą, przez co chorują.

A jednocześnie jak bardzo dobrze widać na mapie Airly, Kraków to dzisiaj uzdrowisko w porównaniu z przynajmniej częścią sąsiednich miejscowości. Co jest powodem, dla którego Polski Alarm Smogowy zbiera podpisy pod petycją domagającą się podjęcia pilnych działań antysmogowych w tych gminach.

Kraków smog

Przypominamy też, że ranking Air Visual ma liczne ograniczenia metodologiczne i jest zabawą pouczającą, ale jednak zabawą i do wyników należy podchodzić z pewnym dystansem.

 

Fot. Airly.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.