Udostępnij

Krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 2,5 tys. kontroli palenisk w związku z zakazem spalania węgla i drewna

04.12.2019

Strażnicy miejscy w Krakowie przeprowadzili blisko 2,5 tysiąca kontroli palenisk w związku z obowiązywaniem zakazu spalania węgla i drewna w mieście. Odnotowanych zostało 138 wykroczeń, nałożono 34 mandaty karne (łącznie na kwotę 8 800 złotych) i przygotowano 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie mieszkańców. Funkcjonariusze pouczyli natomiast cztery osoby.

W związku z obowiązywaniem zakazu spalania węgla i drewna, w ramach tzw. uchwały antysmogowej, funkcjonariusze straży miejskiej od 3 miesięcy prowadzą kontrole źródeł ciepła, pod kątem naruszenia obowiązującego od niedawna prawa.

Przypomnijmy: W Krakowie, na mocy tzw. uchwały antysmogowej, od 1 września obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna (z niewielkimi wyjątkami). Zakaz przeciwdziałać ma niskiej emisji, wskazywanej jako główne źródło zanieczyszczeń powietrza w mieście. [Więcej na temat obowiązujących od 3 miesięcy przepisów przeczytać można tutaj.]

Wobec osób niestosujących się zapisów uchwały antysmogowej przewidziano możliwość nałożenia sankcji, tj. pouczenia, mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 złotych lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu, który może z kolei nałożyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.

Jak poinformował w środę miejski portal, tj. „Magiczny Kraków”, w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania zakazu funkcjonariusze straży miejskiej skontrolowali 2406 kontroli palenisk. Bilans tych działań jawi się następująco: Funkcjonariusze odnotowali przy tym 138 wykroczeń, nałożyli 34 mandaty karne (łącznie na kwotę 8 800 złotych, a więc średnio po nieco ponad 250 złotych), przygotowali 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie mieszkańców. Udzielili natomiast jedynie czterech pouczeń.

 

Źródło: krakow.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Grzegorz_Pakula

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.