Udostępnij

Królowa Elżbieta rezygnuje z prawdziwych futer na rzecz sztucznych

06.11.2019

W księgarniach na Wyspach pojawiła się niedawno książka napisana przez pracującą na brytyjskim dworze garderobianę, czyli osobę odpowiadającą za oficjalny ubiór królowej Elżbiety II. Media szczególnie zaciekawił fragment, w którym ujawnia, że niedawno monarchini zdecydowała nie nosić prawdziwych futer, które do tej pory towarzyszyły jej w chłodniejsze dni, wybierając sztuczne odpowiedniki. Decyzję potwierdza królewski dwór, choć zastrzega, że królowa nadal może pojawiać się w już zakupionych prawdziwych futrach. Jej garderoba nie będzie natomiast wzbogacana przez nowe.

Brytyjskie media rozpisują się dziś o fragmencie książki „The Other Side of the Coin: The Queen, the Dresser and the Wardrobe„, napisaną przez Angelę Kelly, która na brytyjskim dworze pracowała przez 25 lat. Teraz ujawnia szczegóły z oficjalnego życia monarchini, które w dużej mierze wciąż oparte jest na utartych przez wieki schematach. A jednym z elementów charakterystycznych dla brytyjskich (i nie tylko) władców było do tej pory właśnie noszenie futer. Oczywiście prawdziwych.

Z książki Kelly wynika jednak, że królowa zdecydowała, że od 2019 roku w oficjalnych spotkaniach nie będą jej towarzyszyć prawdziwe futra, tylko ich sztuczne odpowiedniki. Do doniesień oficjalnie odniósł się Pałac Buckingham, deklarując że faktycznie na potrzeby królowej nie będą już szyte nowe stroje, wykorzystujące prawdziwe futra zwierzęce. Zaznaczono jednak, że nie jest jednak wykluczone, że zdarzy się tak, iż monarchini pojawi się oficjalnie w strojach, które zostały wykonane dla nie już wcześniej.

Claire Bass z broniącej praw zwierząt organizacji Humane Society International podkreśla w rozmowie z CNN, że decyzja monarchini dobrze odzwierciedla nastroje brytyjskiego społeczeństwa, które w większości sprzeciwia się zabijaniu zwierząt na potrzeby produkcji futer. Jej zdaniem królowa daje jasny sygnał, że prawdziwe futra nie są już modne. Z decyzji królowej zadowolona jest także działająca na wyspach PETA, która wezwała przy okazji brytyjski parlament do zakazania prawdziwych futer w kraju.

 

Źródło: Shutterstock/Shaun Jeffers

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.