Krowy z Deszczna uratowane. Powiatowy Lekarz Weterynarii uchylił decyzję o wybiciu zwierząt – #wolnekrowy

2013
0
Podziel się:
Krowy z Deszczna uratowane. Powiatowy Lekarz Weterynarii uchylił decyzję o wybiciu zwierząt

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję o wybiciu wolnożyjących krów z miejscowości Deszczno – poinformował w piątek Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. Dalszy los zwierząt ustalono podczas czwartkowego spotkania z prof. Andrzejem Elżanowskim oraz mec. Karoliną Kuszlewicz. Zwierzęta trafią do gospodarstwa, w którym będą mogły żyć w warunkach zbliżonych do dotychczasowych.

„Wczorajsze rozmowy przebiegły naprawdę pomyślnie, jeśli chodzi o los krów z Deszczna. Dostaliśmy poparcie dla tego, by mogły trafić do miejsca popieranego przez stronę społeczną. Oczywiście, pełen sukces nastąpi wówczas, gdy krowy będą w swoim docelowym miejscu” – napisano w komunikacie Polskiego Towarzystwa Etycznego, które jako strona społeczna negocjowało z min. Ardanowskim los zwierząt.

Późnym popołudniem minister opublikował decyzję PLW w Gorzowie Wielkopolskim, odnośnie zwierząt:

Jak poinformowała stacja TOK FM, stado ma trafić do gospodarstwa rolnego „Rezerwat Czarnocin”, gdzie będą paść się w warunkach zbliżonych do wcześniejszych. Zrezygnowano z rozważanej wcześniej opcji umieszczenia zwierząt w państwowym gospodarstwie – co wiązałoby się z zamknięciem zwierząt w oborach, do czego nie są przyzwyczajone.

Sprawa krów z Deszczna, zwanych wolnymi krowami, pojawiła się w mediach ogólnopolskich kilka tygodni temu. [O porzuconym stadzie, które z powodu „nieoznakowania” miało zostać wybite, a ich mięso zutylizowane, pisaliśmy szerzej tutaj]. W obronie zwierząt głos zabierali m.in. Prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Zanim jednak sprawa przebiła się do mainstreamu, interesowało się nią wiele osób, które w mediach społecznościowych relacjonowały wydarzenia pod tagiem #wolnekrowy.

 

Źródła: PTE, twitter/jkardanowski, TOK FM

Zdjęcie: Shutterstock/R. Fassbind

Podziel się: