Udostępnij

Krowy z Deszczna uratowane. Powiatowy Lekarz Weterynarii uchylił decyzję o wybiciu zwierząt – #wolnekrowy

14.06.2019

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję o wybiciu wolnożyjących krów z miejscowości Deszczno – poinformował w piątek Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. Dalszy los zwierząt ustalono podczas czwartkowego spotkania z prof. Andrzejem Elżanowskim oraz mec. Karoliną Kuszlewicz. Zwierzęta trafią do gospodarstwa, w którym będą mogły żyć w warunkach zbliżonych do dotychczasowych.

„Wczorajsze rozmowy przebiegły naprawdę pomyślnie, jeśli chodzi o los krów z Deszczna. Dostaliśmy poparcie dla tego, by mogły trafić do miejsca popieranego przez stronę społeczną. Oczywiście, pełen sukces nastąpi wówczas, gdy krowy będą w swoim docelowym miejscu” – napisano w komunikacie Polskiego Towarzystwa Etycznego, które jako strona społeczna negocjowało z min. Ardanowskim los zwierząt.

Późnym popołudniem minister opublikował decyzję PLW w Gorzowie Wielkopolskim, odnośnie zwierząt:

Jak poinformowała stacja TOK FM, stado ma trafić do gospodarstwa rolnego „Rezerwat Czarnocin”, gdzie będą paść się w warunkach zbliżonych do wcześniejszych. Zrezygnowano z rozważanej wcześniej opcji umieszczenia zwierząt w państwowym gospodarstwie – co wiązałoby się z zamknięciem zwierząt w oborach, do czego nie są przyzwyczajone.

Sprawa krów z Deszczna, zwanych wolnymi krowami, pojawiła się w mediach ogólnopolskich kilka tygodni temu. [O porzuconym stadzie, które z powodu „nieoznakowania” miało zostać wybite, a ich mięso zutylizowane, pisaliśmy szerzej tutaj]. W obronie zwierząt głos zabierali m.in. Prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Zanim jednak sprawa przebiła się do mainstreamu, interesowało się nią wiele osób, które w mediach społecznościowych relacjonowały wydarzenia pod tagiem #wolnekrowy.

 

Źródła: PTE, twitter/jkardanowski, TOK FM

Zdjęcie: Shutterstock/R. Fassbind

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.